99%, Dinamo l-a luat pe noul Torje: "Toate actele sunt facute pentru transferul lui Chipciu la Dinamo" Care e ultimul pas ramas

Dinamo Alexandru Chipciu FC Brasov Gabriel Torje Superliga
SPORT.RO
Data publicarii: Miercuri 24 August 2011, 13:22
Data actualizarii: Miercuri 24 August 2011, 13:26

Cu Torje transferat la Udinese, Dinamo a gasit rapid inlocuitor!

Presedintele Sporting Pitesti, Tanase Dima, spune ca toate documentele, atat cele de la LPF, de la FRF, cat si de la AJF, sunt perfectate pentru transferul lui Alex Chipciu la Dinamo, mai ramanand de dat doar acordul presedintelui Ioan Neculaie de la Brasov.

Chipciu este detinut in coproprietate 50% de catre Sporting Pitesti, grupare aflata in colaborare cu Dinamo, care deja si-a dat acordul de transfer si 50% de catre FC Brasov.

"Alex Chipciu este produsul nostru 100%, jucator pe care l-am descoperit eu impreuna cu profesorul Florin Dragusin. La fel ca pe Sepsi, Bandi, care a fost titular la Rapid, dar s-a pierdut ca jucator din cauza religiei, si Cristi Pulhac, cu care am crezut ca dam lovitura daca nu retrogada", spune Dima.

Dima a precizat ca Alex Chipciu a impresionat la un turneu in 2006 in Austria. "L-am descoperit la o actiune de selectie la Pitesti, el venise cu inca un baiat bun de la Braila. In 2006, in Austria, la un turneu cu 100 si ceva de tari se organizau niste testari interesante pentru depisaterea calitatilor native ale jucatorilor. Fiecare echipa putea sa dea 2 jucatori, fara taxe, noi i-am trimis pe Alex si Alin Neacsu, care era atunci la Astra, in liga a doua. Dintre cei peste 400 de jucatori testati, Alex a impresionat in totalitate, toata lumea intreba de el".

Presedintele Sporting Pitesti vorbeste si despre calitatile si defectele lui Chipciu. "Unii ii reprosau ca nu face faza de aparare, dar s-a rezolvat. Indemanarea lui este teribila, are viteza de reactie foarte buna si intuitie. Si-a marit raza de activitate in teren, este un tip receptiv, are o anumita personalitate in joc, nu se pierde cu firea, accepta cu buna stiinta o confruntare cu adversarul, are o usurinta de manevrare a balonului iesita din comun. In campionatul republican defila, nu altceva. Apoi il avantajeaza si faptul ca vine dintr-o familie echilibrata, isi iubeste surioara, parintii, ca s-a tinut de scoala"

Tanase Dima a mai adaugat faptul ca Alex Chipciu este un caracter puternic, dand ca exemplu situatia din 2008/2009, cand a avut taria sa nu dezarmeze dupa ce a fost trimis la Braila in C. Antrenorul de atunci al Brasovului, Razvan Lucescu l-a trimis la CS Braila, in Liga a III-a, Chipciu a jucat un an acolo, pana cand presedintele Dinu Gheorghe l-a readus la Brasov.

ARTICOLE PE SUBIECT
Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!