Mitea, AFARA de la Dinamo! "Nu am venit sa joc pe surcele! Nu permit sa fiu umilit!"

Dinamo Nicolae Mitea Superliga
SPORT.RO
Data publicarii: Miercuri 24 Iunie 2009, 15:30
Data actualizarii: Miercuri 24 Iunie 2009, 18:44

Mitea conduce topul celor mai slabi atacanti ai lui Dinamo din acest sezon. Alaturi de Campos si francezul Mendy, Mitea nu a reusit sa inscrie niciun gol. El s-a despartit astazi de Dinamo si a lansat acuzatii dure!

Mitea a plecat de la Dinamo incepand de astazi. Acuzat pentrua atitudinea dezamagitoare din teren, Mitea se scuza si da vina pe accidentari. El spune ca a renuntat la bani multi ca sa vina la Dinamo si nu vrea sa fie umilit.

"Eu am venit de la Ajax, am lasat din bani pentru Dinamo, dar nu pot sa joc pe "surcele". Nu mi-am depus memoriu, am asteptat, dar nu permit nimanui sa ma umileasca. Consider ca nu mi s-au dat sanse sa joc. Acolo unde am prins 90 de minute, adica in pregatire, am demonstrat ca sunt bun pentru Dinamo", a declarat Nicolae Mitea pentru ProSport. (Citeste aici toata declaratia)

GOLUL LUI MITEA...NEPRETUIT!!

Dinamo l-a repatriat vara trecuta pe Nicolae Mitea, care nu mai jucase la Ajax de foarte mult timp inainte sa plece. 350.000 de euro au fost bani aruncati pe fereastra, iar salariul de 400.000 de euro pe sezon pare sa fie o greseala imensa. Cu toate astea, Mitea incepuse cu dreptul in amicale, unde a inscris gol dupa gol. Fostul atacant al lui Ajax nu a demonstrat insa nimic in meciurile oficiale. In 12 meciuri jucate in Liga I nu a inscris niciun gol.

Cazul lui Mitea nu este singular. Campos si Mendy sunt alti doi atacanti care nu au resuit sa inscrie vreun gol in culorile lui Dinamo.

Lovita de accidentari, Dinamo a fost nevoita sa foloseasca foarte multi jucatori in acest sezon, iar in 34 de etape, 37 de nume de jucatori au facut parte din echipa care a luptat pentru titlu si cupa in Romania.

Iata cifrele prezentate de situl lui Dinamo:

01. Bogdan Ionut LOBONT: 25 jocuri / 0 goluri
02. Zié DIABATÉ (Côte d’Ivoire): 8 jocuri / 0 goluri
03. Cristian Corneliu PULHAC: 10 jocuri / 0 goluri
04. Cosmin Iosif MOTI (transferat pentru o perioada din tur la AC Siena): 21 jocuri / 0 goluri
05. Silviu IZVORANU: 17 jocuri / 0 goluri
06. Victor Sergiu HOMEI: 10 jocuri / 0 goluri
07. Ianis Alin ZICU: 9 jocuri / 3 goluri
08. Gabriel BOSTINA: 26 jocuri / 0 goluri
09. Marius Constantin NICULAE: 24 jocuri / 12 goluri
10. Ionel Daniel DANCIULESCU : 34 jocuri / 12 goluri
12. Emilian DOLHA: 5 jocuri / 0 goluri
14. Nicolae MITEA: 12 jocuri / 0 goluri
15. Florin Daniel BRATU: 10 jocuri / 7 goluri (2-penalty)
16. George BLAY (Ghana): 17 jocuri / 0 goluri
17. Andrei CRISTEA (imprumutat la Politehnica Iasi): 8 jocuri / 2 goluri
17. Papa Malick BA (Senegal, venit de la FC Basel): 9 jocuri / 0 goluri
18. Lucian GOIAN: 20 jocuri / 0 goluri
19. Gualberto CAMPOS Reyes (Venezuela, transferat la Caracas FC): 2 jocuri / 0 goluri
19. Nicolae Constantin MUSAT (venit de la CS Otopeni): 1 joc / 0 goluri
20. Adrian CRISTEA: 32 jocuri / 4 goluri
22. Andrei Gabriel TORJE: 30 jocuri / 3 goluri
23. Florin MATACHE: 4 jocuri / 0 goluri
24. Jean-Philippe MENDY (Franta): 1 joc / 0 goluri
25. Adrian ROPOTAN (transferat la Dinamo Moskva): 15 jocuri / 0 goluri
25. Manuel Adrian SCARLATACHE (venit de la CS Otopeni): 12 jocuri / 0 goluri
26. THIAGO Alberto Constancia (Brazilia): 6 jocuri / 0 goluri
26. Dragos GRIGORE: 2 jocuri / 0 goluri
26. BRUNO Martins SIMÃO (Portugalia, venit de la UTA Arad): 10 jocuri / 0 goluri
27. Anoh Apollinaire ATTOUKORA (Côte d’Ivoire): 1 joc / 0 goluri
27. ZÉ KALANGA Paulo Baptista Nsimba (Angola): 10 jocuri / 0 goluri
28. Osvaldo Noé MIRANDA (Argentina): 16 jocuri / 2 goluri
29. Mourtala DIAKITÉ (Mali, transferat la Belenenses): 6 jocuri / 0 goluri
29. Ousmane NDOYE (Senegal, venit de la SC Vaslui): 12 jocuri / 3 goluri (1 din penalty)
30. Sebastian Gabriel TAMAS: 22 jocuri / 0 goluri
32. Vojislav VRANJKOVIÆ (Bosnia-Hertegovina): 4 jocuri / 0 goluri
55. JÚLIO CÉSAR Santos Correa (Brazilia, transferat la Gaziantepspor): 10 jocuri / 0 goluri
99. Claudiu Iulian NICULESCU (venit de la Omonia Nicosia): 14 jocuri / 4 goluri (1 din penalty)

* Banca tehnica (etapele 1-34): Mircea REDNIC (antrenor principal), Jean VLADOIU (antrenor secund), Marius BRATU (antrenor portari), Marco ONETO (preparator fizic), Liviu BATINEANU (medic)
* Media spectatorilor: 8.544 (acasa: 5.853; deplasare: 17.088)
* Au fost capitani de echipa: de 25 ori – Lobont; 5 – M. Niculae; 4 - Danciulescu
* Debutanti in Liga 1: 7 (Attoukora, Thiago, Campos, Diakité, Júlio César, Dr. Grigore, Papa Malick Ba)
* Jucatori straini: 14 (Blay, Miranda, Attoukora, Thiago, Vranjkoviæ, Campos, Diakité, Júlio César, Zé Kalanga, Diabaté, Ndoye, Papa Malick Ba, Bruno Simão, J. Mendy).
* Au fost rezerve fara a intra in joc: de 25 ori – Dolha; 12 – Izvoranu; 11 – Homei; 10 – L. Goian; 9 - Zé Kalanga; 8 – Musat; 6 – Mitea; 5 – Vranjkoviæ; 4 – Awoa Zoa, Bostina, Diabaté, Matache; 3 – Campos, Kolinko, Miranda, Predescu, Scarlatache, Zicu; 2 – A. Cristea, Pulhac; 1 – Papa Malick Ba, Blay, Bucsa, Diakité, Dr. Grigore, Júlio César, Cl. Niculescu, Nitu, Romanovs, Thiago, A. Vlad.
* Dinamo a beneficiat de 4 autogoluri: Nyema (CS Otopeni), Diogo Silva (Gloria Buzau), Brezinský (FC Timisoara), Golañski (Steaua)
* Puncte obtinute in deplasare: 24 (3 – Farul, Gloria Bistrita, Gloria Buzau, CS Otopeni, Otelul, FC Timisoara, SC Vaslui; 1 – Gaz Metan, Pandurii, Steaua)
* Puncte pierdute pe teren propriu: 10 (3 – FC Brasov, Unirea Urziceni; 2 – CS Otopeni, Steaua)

Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!