Dinamo a jucat 60 de minute cu un om in plus, dar a plecat invinsa de la Cluj: CFR 1-0 Dinamo! Matei nu a primit penalty, Rada a vazut rosu direct!

CFR Cluj Dinamo Superliga
Data publicarii: Vineri 08 Noiembrie 2013, 22:37
Data actualizarii: Vineri 08 Noiembrie 2013, 23:26

Merita Dinamo penalty? E corecta eliminarea lui Rada?

CFR Cluj a invins Dinamo pe teren propriu, prin golul inscris de Florin Costea in minutul 11, si a urcat pe pozitia a 5-a in clasament, la doua puncte peste echipa lui Flavius Stoican.

Dinamo a jucat timp de 60 de minute cu un om in plus, dar, in mod paradoxal, a scazut ritmul dupa eliminarea lui Rada (min 32).

Dinamovistii au cerut un penalty in minutul 30, la contactul dintre Djokovici si Cosmin Matei.

CFR CLUJ: Felgueiras - Maftei, Cadu, Rada, Camora - Djokovici, Muniru - Deac, Gabionetta, Costea - Tade
Rezerve: Minca, Sepsi, Piccolo, Obiora, Voiculet, Maah, Batin
Antrenor: Petre Grigoras

DINAMO: Balgradean - Rus, Luchin, Grigore, Filip - Serban, Thicot - Lazar, Matei, Curtean - Tucudean
Rezerve: Naumovski, Grecu, Boubacar, Elton, Durimel, Thomas, Rotariu
Antrenor: Flavius Stoican

Brigada de arbitri: Adrian Cojocaru - Cristian Nica, Marius Nicoara

FAZELE MECIULUI

FINAL | CFR CLUJ 1 DINAMO 0

'86: «» Iese Gabionetta, intra Obiora

'82: Dinamo se chinuie sa gaseasca drumul spre poarta lui Felgueiras; fundasii CFR-ului se apara exact in fata unor atacanti nu tocmai inspirati.

'74: «» Florin Costea iese de pe teren, accidentat, si in locul sau intra Batin.

'73: «» Flavius Stoican risca totul pentru un egal - iese Serban, intra Joel Thomas

'71: Djokovici suteaza din 16 metri, peste poarta lui Balgradean

'68: Grigore ii paseaza lui Elton si pleaca in centrul careului, brazilianul ii recentreaza fundasului de pe partea stanga, insa intervine Camora si opreste actiunea de atac a dinamovistilor.

'62: Ocazie uriasa pentru Dinamo: Filip centreaza de pe partea stanga, Felgueiras respinge gresit, mingea ajunge la Lazar, care trimite in transversala

'57: Dinamo nu forteaza deloc, chiar daca are un om in plus; paradoxal, dinamovistii au scazut ritmul dupa eliminarea lui Rada

'55: Portarul CFR-ului se ridica si poate continua aceasta partida

'53: Felgueiras are nevoie de ingrijiri medicale dupa o degajare banala; e vorba, probabil, de o intindere

'50: «» Curtean are ceva probleme musculare si este inlocuit cu Dorin Rotariu

'46: «» O singura schimbare la pauza - Elton l-a inlocuit pe Thicot

PAUZA | CFR Cluj 1 DINAMO 0

Min 34: «» Grigoras este nevoit sa schimb - intra Piccolo, iese Tade

Min 34: ... Galben pentru Tucudean

h: halal arbitraj , aici nu e vorba ca sustine o echipa sau alta, e vorba ca arbitrul e slab

Min 33: ... Rada vede rosu direct dupa ce il loveste in cadere cu piciorul in figura pe Serban. Clujenii protesteaza vehement, dar pare ca a existat intentie din partea fundasului.

Min 30: Cosmin Matei este agatat de Djokovici in careu si cere lovitura de la 11 metri; centralul Cojocaru lasa jocul sa continue, dar reluarile arata ca a existat contat intre cei doi, iar Dinamo trebuia sa primeasca penalty; tensiune mare pe teren intre jucatorii celor doua tabere.

Min 28: Cosmin Matei incearca o foarfeca spectaculoasa din 16 metri, balonul este respins de Cadu

Min 23: Clujenii pun presiune mare asupra careului dinamovist, Camora centreaza de pe stanga, Deac reia din alunecare; dinamovistii resping in disperare, Filip greseste, iar Deac suteaza peste poarta din marginea careului

Min 22: Lovitura libera pentru Dinamo dintr-o pozitie buna (25 de metri) dupa un fault al lui Rada asupra lui Tucudean

Min 20: Rus il ataca tare din spate pe Florin Costea, dar centralul Cojocaru nu scoate cartonasul din buzunar

Min 11: GOL CFR Cluj | Vasile Maftei trimite o pasa excelenta pe culoar, Florin Costea pleaca de la limita ofsaidului si il executa pe Balgradean. Este primul gol marcat de Florin Costea pentru CFR in campionat

Min 1: Dinamo are o sansa mare in chiar primele secunde ale partidei - Tucudean reia din alunecare o centrare venita de pe partea dreapta de la Matei, mingea trece putin pe langa poarta lui Felgueiras.

»»» Moment de reculegere in memoria fostului mare jucator de la Dinamo, Lica Nunweiller.