Moment istoric pentru boxul feminin. Claudia Nechita, la un meci de podiumul olimpic

Jocurile Olimpice
Data publicarii: Luni 26 Iulie 2021, 14:38
Data actualizarii: Luni 26 Iulie 2021, 15:56

Jocurile Olimpice, ziua a treia de concurs

Claudia Nechita, unica reprezentantă a României în concursul de box feminin de la Jocurile Olimpice, s-a calificat azi în sferturile de finală ale categoriei 52 de kilograme, în urma victoriei la puncte (5-0), împotriva sportivei din Somalia, Ali Ramla Said Ahmed.

Claudia Nechita, prima victorie pentru boxul feminin tricolor la JO

Posesoare a unei tehnici impresionante, Claudia și-a dominat adversara încă din primele minute și a contracarat cu eschive rapide fiecare inițiativă a somalezei stabilită în Londra.

Eleva lui Adrian Lăcătuș va lupta în sferturi cu cu japoneza Sena Irie, care a trecut în optimi de sportiva tunisiană Khouloud Hlimi Ep Moulahi.

Semnificația succesului pentru antrenorul Adrian Lăcătuș

Dacă va trece de următoarea adversară, Claudia își asigură bronzul pentru că în turneul olimpic de box nu are finala mică.

Claudia Nechita devine astfel prima pugilistă din România care câștigă un meci la Jocurile Olimpice. În urmă cu opt ani, la Londra 2012, Mihaela Cijevschi-Lăcătuș, soția antrenorului Adrian Lăcătuș, pierdea în runda inaugurală a categoriei 69 kg, în fața chinezoaicei Dong Cheng.