Jocurile Olimpice

Ceremonia de deschidere a JO de la Tokyo. Imagini inedite cu delegația României la festivitatea fără spectatori | FOTO

Ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice a avut loc joi după-amiază, într-un cadru inedit. 

Iosif Pintilie
Data publicarii: Vineri 23 Iulie 2021, 13:54
Data actualizarii: Vineri 23 Iulie 2021, 17:34

16:28 Delegația tricoloră a așteptat câteva ore pentru a intra în arena din Tokyo. România și-a prezentat drapelul printre ultimele națiuni participante la competiția celor cinci cercuri. 

16:23 Republica Moldova defilează, în aceste momente.

  • Acum are loc ceremonia de deschidere la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Vezi aici cele mai frumoase cadre

16:00 Delegații României se pregătesc să intre în stadion.

15:30 România va fi printre ultimele țări, la defilare. Sportivii noștri vor fi a 8-a națiune, de la coadă, în ordinea defilărilor. Japonia, țara gazdă, va fi ultima țară ce își va afișa drapelul. (FOTO - 2016, Rio de Janeiro)

 

15:20 Peste jumatate din țări au defilat.

14:40 Delegația României se pregătește să intre în arenă.

14:38 Au început defilările. Grecia este prima națiune care pătrunde pe arena din Tokyo.

14:36 Mii de oameni protestează în fața stadionului, fiind nemulțumiți că ediția din acest an a JO nu a fost anulată.

14:35 Focul de artificii pregătit de organizatori este unul spectaculor.

14:20 Lotul de tenis de masă al României este gata de startul Jocurilor Olimpice.

14:10 Ceremonia este ''mai simplă şi mai sobră'' în condiţiile pandemiei de Covid-19, în faţa unui Stadion Olimpic fără spectatori.

14:06 Ceremonia de deschidere este urmărită pe stadionul cu o capacitate de 68.000 spectatori de circa 1.000 de personalităţi, între care Împăratul Japoniei, Naruhito, preşedintele CIO, Thomas Bach, preşedintele Franţei, Emmanuel Macron, şi Prima Doamnă a SUA, Jill Biden.

14:00 Chiar în aceste momente are loc festivitatea de deschidere a celui mai important eveniment sportiv din ultimii cinci ani.

13:30 A XXXII-a ediție a Jocurilor Olimpice de vară va avea loc, în finalul acestei veri, la Tokyo. Organizatorii au cheltuit 13 miliarde de euro pentru buna desfăşurare a Jocurilor, dintre care 2,3 miliarde au reprezentat doar costurile amânării cu un an a Jocurilor.

Drapelul României va fi purtat de înotătorul Robert Glință și canotătoarea Simona Radiș, care o va înlocui pe Mădălina Bereș.

Aceștia sunt sportivii ce vor reprezenta România la JO 2020:

Atletism (10 sportivi): Florentina Costina Iuşco, Alina Rotaru (ambele la săritura în lungime), Claudia Mihaela Bobocea (1.500 m), Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului), Marius Iulian Cocioran (50 km marş), Rareş Andrei Toader (aruncarea greutăţii), Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului), Andrea Miklos (400 m), Mihăiţă Alexandru Novac (aruncarea suliţei);

Antrenori: Teodoru Agachi, Nicolae Alexe, Valentin Anghel, Sergiu Mihai Octavian Măzăran, Oana Manuela Pantelimon, Mihai Corucle;

Echipa feminină baschet 3x3 (4 jucătoare + 2 rezerve): Ancuţa Violeta Stoenescu, Gabriela Mărginean, Sonia Ursu, Claudia Monica Cuic; Rezerve: Anca Şipoş, Gabriela Irimia;

Antrenor: Tatiana Gallova;

Box (2): Cosmin-Petre Gîrleanu (cat. 52 kg), Maria Claudia Nechita (cat. 57 kg);

Antrenori: Dumitru Dorobanţu, Adrian Lăcătuş;

Canotaj - 9 echipaje (36 sportivi + 2 rezerve): Opt rame cu cârmaci masculin (8+): Alexandru Petrişor Chioseaua, Florin Sorin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Vasile Bejan, Vlad Dragoş Aicoboae, Constantin Adam, Florin Nicolae Arteni Fîntînariu, Ciprian Huc, Adrian Petre Munteanu; Opt rame cu cârmaci feminin (8+): Maria Magdalena Rusu, Viviana Iuliana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea; Patru rame fără cârmaci masculin (4-): Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari; Patru rame fără cârmaci feminin (4-): Mădălina Hegheş, Roxana Iuliana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu; Dublu rame feminin (2-): Iuliana Buhuş, Adriana Ailincăi; Dublu rame masculin (2-): Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă; Dublu vâsle categorie uşoară feminin (L2x): Ionela Livia Cozmiuc, Gianina Elena Beleagă; Dublu vâsle feminin (2x): Nicoleta Ancuţa Bodnar, Simona Geanina Radiş; Dublu vâsle masculin (2x): Ioan Prundeanu, Marian Florian Enache; Rezerve: Elena Iuliana Mihai, Alexandru Cosmin Macovei;

Antrenori: Dorin Alupei, Antonio Colamonici, Vasile Ionel Măstăcan, Bogdan Liviu Codrici, Marius Bacaoanu Aanei, Ciprian Atomei.

Ciclism (2): Vlad Dascălu (mountain bike), Eduard Michael Grosu (ciclism pe şosea);

Antrenori: Paulo De La Fuente Perez, Georgios Georgiadis;

Fotbal (18 jucători + 4 rezerve): Portari - Marian Mihai Aioani, Mihai Maximilian Popa, Ştefan Târnovanu; Fundaşi - Tudor Cristian Băluţă, Radu Ştefăniţă Boboc, Andrei Chindriş, Virgil Eugen Ghiţă, Andrei Florin Raţiu, Florin Ştefan, Alexandru Ştefan Paşcanu, Ricardo Florin Grigore; mijlocaşi - Mihai Alexandru Dobre, Ion Gheorghe, Marius Mihai Marin, Ronaldo Deaconu, Eduard Marian Florescu, Antonio Sefer, Virgil Andrei Ciobanu, Marco Alexandru Dulca; atacanţi - Andrei Sîntean, George Dănuţ Ganea, Valentin Gheorghe;

Antrenori: Mirel Matei Rădoi, Constantin Nicolae Dică, Florin Constantinovici Schreiber, Leontin Toader;

Gimnastică artistică (3): Maria Larisa Holbură (individual compus), Larisa Andreea Iordache (individual compus), Marian Drăgulescu (sărituri);

Antrenori: Ştefan Csaba Gal, Lăcrămioara Moldovan, Cristian Moldovan;

Înot (4): Robert Glinţă (100 m spate), Daniel Martin (100 m spate), David Popovici (100 m liber); Bianca Andreea Costea;

Antrenori: Mugur Constantin Tomescu, Adrian Rădulescu;

Canoe sprint (2): Victor Mihalachi, Cătălin Chirilă (C2 - 1.000 m);

Antrenor: Florin Popescu;

Judo (3): Andreea Ştefania Chiţu (cat. 52 kg), Alexandru Constantin Raicu (cat. 73 kg), Vladuţ George Simionescu (cat. +100 kg);

Antrenori: Florin Bercean, Kohei Oishi;

Lupte (5): feminin - Alina Vuc (cat. 50 kg), Andreea Beatrice Ana (cat. 53 kg), Kriszta Tunde Incze (cat. 62 kg), libere masculin - Albert Saritov (cat. 97 kg); greco-romane - Alin Alexuc-Ciurariu (cat. 130 kg);

Antrenori: Petrică Carare, Nikolai Ilici Stoianov, Ion Vremere;

Scrimă (2): Ana-Maria Popescu (spadă), Iulian Teodosiu (sabie);

Antrenori: Rareş Eugen Dumitrescu, Radu Nicolae Podeanu;

Tenis (3): Ioana Raluca Olaru, Monica Niculescu (ambele la dublu feminin); Mihaela Buzărnescu (simplu feminin)

Antrenor: Stelian Călin Ciorbagiu;

Tenis de masă (4 + 1 rezervă): echipa feminină (3 jucătoare) - Daniela Dodean-Monteiro, Bernadette Szocs (simplu, dublu mixt), Elizabeta Samara (simplu), Irina Ciobanu (rezervă), Ovidiu Ionescu (simplu, dublu mixt);

Antrenori: Viorel Filimon, Andrei Filimon;

Tir sportiv (1): Laura Georgeta Ilie (puşcă aer comprimat, 10 m);

Antrenor: Olimpiu Florin Marin;

Tir cu arcul (1): Mădălina Ştefania Amăistroaie;

Antrenor: Viorel Habian;

Triatlon (1): Felix Pierre Duchampt;

Antrenor: Ovidiu Nicolae Burghelea.

CITESTE SI

Modifică setările cookies