ZEROmania! Esec umilitor cu Brazilia, al doilea din doua meciuri la Rio! Brazilia - Romania 26-13

Romania Handbal Jocurile Olimpice 2016 JO 2016
Data publicarii: Luni 08 August 2016, 20:31
Data actualizarii: Marti 09 August 2016, 00:07

Romania a suferit al 2-lea esec la turneul olimpic de la Rio.

LIVE TEXT

Romania trebuie sa castige meciurile cu Muntenegru, Spania si Norvegia pentru a se califica

FINAL

13-26 Brazilia marcheaza inca un gol desi au apasat de mult frana

13-25 Vizitiu trimite in bara, Manea recupereaza si scoate un 7m, aparat de Pesoa...

13-25 Braziliencele fac spectacol, pase pe la spate.. umilinta e totala!

13-25 Brazilia face spectacol. In decembrie, Romania batea Brazilia cu 25 la 22....

13-23 Umilinta continua, jucatoarele Romaniei au cazut definitiv.

12-21 Lipsa de idei, Bradeanu este fortata sa arunce de la mare distanta, portarul reuseste sa prinda mingea cu ambele maini!

12-21 Suntem in inferioritate, Brazilia are 9 puncte avantaj si mai sunt mai putin de 13 minute. Pare imposibil

12-21 Nu reusim 2 goluri consecutive.. jucatoarele Romaniei par resemnate

11-20 Ne chinuim pe ambele faze - nu putem bloca in aparare si nu avem idei in atac. Luam gol din poarta in poarta!

11-18 Nu pentru mult timp, brazilience reusesc sa inscrie imediat. Mai sunt 20 de minute si sansele sunt din ce in ce mai mici.

11-17 Neagu este singura care ne tine in meci. Actiune individuala superba si reducem din diferenta.

10-17 Candva nici nu ne "fortam" cu Brazilia sau Angola. Acum ratam aproape fiecare atac. Amenintati cu pasivul, aruncarea este previzibila. Am reusit un singrul gol din 8 aruncari de pe 9 metri in 39 de minute!

10-17 Romania sparge gheata in repriza a 2-a abia in minutul 6:24. Scorul a  luat proportii insa

9-16 Incredibil! Rodriguez rateaza, gresim pasa pe contraatac si aceeasi Rodriguez este lasata singura cu Paula si nu mai greseste.

9-15 Scapam de atacul Braziliei cu mari eforturi si apoi suntem aproape sa pierdem mingea - Bradeanu reuseste sa salveze pana la urma cu un plonjon mingea care se ducea spre aut

9-15 Fie Brazilia se apara bine, fie noi atacam slab - Neagu nu are cui sa-i paseze si arunca de la distanta mare, portarul Braziliei apara.

9-15 Ne aparam cu 5 jucatoare pe semicerc, dar degeaba. Nascimento inscrie din extrema

PAUZA

9-14 Neagu continua jocul ei bun, dar colegele rateaza mult - acum, Vizitiu a ratat din extrema dupa o pasa extraordinara a Cristinei. Rateaza si braziliencele si este PAUZA!

9-14 Ratare de la 7m si pentru brazilience! Mingea a revenit la jucatoarea sud-americana dar a trimis peste!

9-14 Reusita superba a Cristinei Neagu. Din pacate, gresim in aparare si e 7m pentru brazilience.

8-14 Brazilia schimba portarul inainte de o lovitura de la 7m iar Neagu trimite peste! Paula Ungureanu apara apoi superb.

8-14 Gol nocos marcat de brazilience, mingea nu a putut fi respinsa de Paula.

8-13 Da Silva inscrie dintr-o pozitie foarte dificila, Paula Ungureanu isi recunoaste greseala.

8-12 Neagu inscrie de la 7 metri

7-12 Din pacate, avantajul omului in plus nu inseamna reducerea diferentei de pe tabela.

7-11 Ratare mare a Laurei Chiper intr-un moment in care aveam superioritate - pierdem primul minut in care aveam avantaj numeric

7-11 Meciul s-a echilibrat, Romania face mai multe schimbari. O noua eliminare de 2 minute in echipa Braziliei.

Cartonas rosu direct pentru o brazilianca dupa un atac la bratul adversarei!

5-10 Inca o lovitura de la 7m transformata de brazilience

5-9 Faza frumoasa a nationalei, Geiger inscrie de pe extrema

4-9 Brazilia inscrie cu o aruncare de la 7m.

4-8 Brazilia ia din nou distanta si incasam a 2-a eliminare in doar 13 minute

4-7 Amorim inscrie cu podeaua

4-6 Pasa extraordinara cu podeaua a lui Neagu pentru Manea care inscrie!

3-6 Brazilia rateaza cateva atacuri si reducem din diferenta. Ratam insa o prima ocazie de a ne apropia la 2 puncte

1-5 Manea rateaza incredibil iar braziliencele isi mentin avantajul

1-4 Tara gazda se distanteaza dupa un 7m

1-3 Romania ramane in inferioritate numerica iar braziliencele profita imediat

1-1 Braziliencele au deschis scorul, Neagu a egalat de la 7m.

Meciul sta sa inceapa! Romania are nevoie de victorie dupa ce a pierdut prima partida in fata Angolei.

Inainte de meciul fetelor noastre, Norvegia a invins Spania cu 27 la 24. Spania castigase primul meci cu Muntenegru, in timp ce Norvegia fusese batuta de Brazilia.

Oprite de fata cat poarta, din Angola, romancele de la handbal se lupta azi cu Brazilia. In primul meci, Brazilia a invins Norvegia, in duelul ultimelor doua campioane mondiale.

Romancele vor fi primite ca-n iad la Rio. Peste 10.000 de brazilieni ii vor face galerie lui Pessoa la duelul cu Neagu. Romania a invins Brazilia la ultimul mondial.

Fetele se gandesc si la atmosfera pe care o vor crea fanii. "Asta ma motiveza la maxim" spune portarul nationalei, Paula Ungureanu. "Sunt convins ca o sa fie un meci foarte, foarte, foarte tare!" crede Alexandru Dedu.

La Rio, Brazilia a castigat singurul titlu mondial din istorie.

"Il tratam ca pe o finala si o sa mergem si o sa dam tot ce tine din noi ca sa castigam" spune Paul Ungureanu.