VIDEO / Mourinho, criza de nervi pe banca! Chivu, notat cu 6!

Cristian Chivu Inter Milano Jose Mourinho Italia
Data publicarii: Luni 21 Septembrie 2009, 11:39
Data actualizarii: Luni 21 Septembrie 2009, 11:42

Capitanul nationalei Romaniei, Cristian Chivu, care a evoluat doar din minutul 65 al partidei pe care Inter Milano a castigat-o, scor 2-1, in deplasare, cu Cagliari, a fost notat cu 6 de presa din Italia pentru prestatia din acest joc.

â–º VIDEO REZUMAT: Cagliari 1-2 Inter

Chivu a fost introdus pe teren, in mintul 65, de tehnicianul Interului, Jose Mourinho, in urma accidentarii lui Thiago Motta, care intrase in joc imediat dupa pauza, in locul lui Cambiasso. Mourinho intentiona sa-l odihneasca pe Chivu pentru acest meci.

Agentia Datasport a apreciat prestatia jucatorului roman cu nota 6, considerand ca s-a achitat destul de bine de sarcinile pe care i le-a dat antrenorul portughez. "Chivu a fost pus in fata apararii, avand rezultate si bune si rele", specifica sursa citata.

Aceeasi nota a primit-o Chivu si din partea cotidianul L'Unione Sarda, la fel ca si coechipierii sai Julio Cesar, Zanetti, Stankovici, Sneijder si Eto'o.

Site-ul tuttomercatoweb.com considera ca fundasul roman a reusit sa stopeze cu succes atacurile din final ale echipei gazda: "A inchis usa atacurilor echipei «rossoblu»".

Ziarul Il Sussidiario noteaza ca fotbalistul roman "a intrat pe teren pentru a-l inlocui pe ghinionistul Thiago Motta, s-a plasat pe banda stanga si a blocat atacurile echipei Cagliari".