The Special One, la propriu! Roma a câștigat apelul. Ce se întâmplă cu Jose Mourinho

Jose Mourinho AS Roma Etapa 25 roma Serie A Italia Jose Mourinho
Data publicarii: Sambata 04 Martie 2023, 16:22
Data actualizarii: Sambata 04 Martie 2023, 16:22

Antrenorul a fost eliminat în minutul 46 al meciului Cremonese - AS Roma.

Cele două formații s-au duelat în etapa cu numărul 24 din Serie A. Cremonese, echipă la care este legitimat și Vlad Chiricheș, a învins cu 2-1 și a reușit să obțină prima victorie în primul eșalon al Italiei după 27 de ani.

În urmă eliminării, Jose Mourinho a primit două etape suspendare, însă Roma a făcut recurs la Curtea de Apel a Federației Italiene de Fotbal și a câștigat, conform presei din Italia. În consecință, antrenorul va fi pe bancă în derby-ul cu Juventus.

AS Roma și „Bătrâna Doamnă” se vor duela duminică, 5 martie, de la ora 21:45, în runda cu numărul 25 din Serie A. În cazul în care trupa lui Mourinho va câștiga, atunci trupa de pe Olimpico o va egala pe AC Milan la puncte (47p), dar „rossonerii” vor avea un meci în minus.

Câte minute a evoluat Vlad Chiricheș în meciul istoric Cremonese - AS Roma

Echipa dirijată de Jose Mourinho nu a putut să învingă clubul care nu a mai bifat o victorie în Serie A de 27 de ani! Cremonese s-a impus de două ori pe tabelă și a generat al șaselea eșec al celor de la AS Roma.

Gazdele au deblocat tabela în minutul 17, grație reușitei lui Frank Tsadjout din minutul 17, după ce a primit pasa decisivă de la Emanuele Valeri. În partea a doua a meciului, Jose Mourinho a avut un conflict verbal cu al patrulea oficial și a fost eliminat în minutul 46 de centralul partidei, Piccinini.

Roma a egalat pe final, în minutul 71, prin Leonardo Spinazzola, dar Daniel Ciofani a fructificat o lovitură de pedeapsă și a adus prima victorie pentru Cremonese după 27 de ani în primul eșalon al Italiei.

Stoperul român, Vlad Chiricheș, a fost introdus în minutul 84 pe suprafața de teren. Antrenorul gazdelor, Davide Ballardini, l-a înlocuit pe Leonardo Sernicola fundașul naționalei României.

Arbitrul a pus capăt partidei de pe Stadio „Giovanni Zini” din Cremona în minutul 90+7, iar Vlad Chiricheș a bifat 13 minute în meciul istoric al clubului la care evoluează din din vara lui 2022.