FOTO Sassuolo - AC Milan 0-3 și Inter - Sampdoria 3-0: echipa lui Pioli, campioană în Serie A după o pauză de 11 ani

Serie A AC Milan campioana Serie A Inter Milano Italia
Data publicarii: Duminica 22 Mai 2022, 20:25
Data actualizarii: Duminica 22 Mai 2022, 21:03

Campioana din Serie A s-a decis în ultima etapă din campionat, Sassuolo - AC Milan și Inter - Sampdoria fiind meciurile în urma cărora s-a stabilit câștigătoarea titlului.

AC Milan a devenit campioană în Serie A, după ce s-a impus în deplasarea de la Sassuolo cu scorul de 3-0. Dubla lui Giroud și reușita lui Kessie din prima repriză au pus capăt emoțiilor pentru formația antrenată de Pioli.

De cealaltă parte, rivala din oraș a câștigat cu 3-0, însă victoria nu a ajutat în schimbarea pozițiilor din clasament, iar Inter Milano a încheiat campionatul pe poziția secundă.

Sassuolo - AC Milan 0-3

Minutul 36 - GOOOL AC Milan! Leao pasează pentru a treia oară decisiv, iar de această dată finalizatorul fazei este Kessie.

Minutul 32 - GOOOL AC Milan! Giroud reușește dubla după ce îminge în poartă mingea pasată de același Leao

Minutul 17 - GOOOL AC Milan! Giroud marchează cu un șut din centrul careului mic, după o pasă primită de la Rafael Leao.

Inter - Sampdoria 3-0

Minutul 58 - GOOOL Inter! Correa reușește dubla după ce finalizează cu gol o acțiune personală în interiorul careului mic.

Minutul 55 - GOOOL Inter! Correa majorează diferența pentru gazde după ce marchează cu un șut plasat din 10 m, la colțul lung, lateral stânga.

Minutul 49 - GOOOL Inter! Perisic deschide scorul cu un gol reușit din interiorul careului.

Sassuolo - AC Milan: echipele de start

Sassuolo: Consigli - Müldür, Ayhan, Ferrari, Kyriakopoulos - Frattesi, Lopez, Matheus Henrique - Berardi, Scamacca, Raspadori

AC Milan: Maignan - Calabria, Kalulu, Tomori, Theo Hernandez - Tonali, Kessié - Saelemaekers, Krunic, Leão - Giroud

Inter - Sampdoria: echipele de start

Inter Milan: Handanovic – Skriniar, de Vrij, Bastoni – Dumfries, Barella, Brozovic, Calhanoglu, Perisic – Correa, Lautaro Martinez.

Sampdoria: Audero – Bereszynski, Ferrari, Yoshida, Augello – Candreva, Rincon, Vieira, Thorsby, Sabiri – Caputo.

Cu o etapă înainte de finalul campionatului, AC Milan și Inter Milano sunt despărțite de două puncte. Formația antrenată de Pioli mai are nevoie doar de un punct pentru a câștiga titlul de campioană în Serie A după o pauză de 11 ani.

Ac Milan joacă în deplasare la Sassuolo, echipă la care evoluează Vlad Chiricheș și care se află pe locul 11 în clasament, fără nicio miză pentru rezultat.

De cealaltă parte, Inter Milano joacă pe teren propriu cu Sampdoria, echipă salvată de la retrogradare și care nu mai evoluează cu presiunea rezultatului.