VIDEO Răzvan Marin a dat lovitura la ultima fază! Golul superb cu care a adus un egal pentru Empoli în meciul cu Lazio

Razvan Marin Lazio lazio - empoli Italia
Data publicarii: Duminica 08 Ianuarie 2023, 18:00
Data actualizarii: Duminica 08 Ianuarie 2023, 18:05

Răzvan Marin (26 de ani) a fost decisiv pentru cei de la Empoli în meciul de pe terenul lui Lazio.

La scorul de 2-1, în minutul 90+4, internaționalul român a înscris cu un șut superb de la aproximativ 20 de metri, care l-a surprins pe Ivan Provedel.

Răzvan Marin, gol în Lazio - Empoli

A fost primul gol marcat de Răzvan Marin în 18 partide pentru Empoli în acest sezon, în Serie A și Cupa Italiei.

Răzvan Marin joacă la Empoli din vară, unde a fost împrumutat de Cagliari până la sfârșitul acestui sezon. Site-urile de specialitate îl evaluează pe mijlocaș la opt milioane de euro.

Lazio - Empoli 2-2. Răzvan Marin, decisiv pentru echipa sa

Cu Ștefan Radu pe bancă, Lazio a condus cu 2-0, prin golurile marcate de Felipe Anderson (minutul doi) și Mattia Zaccagni în minutul 54. Empoli a revenit pe finalul partidei, prin reușita lui Caputo, care a punctat în urma unui contraatac.

La ultima fază a partidei, mingea a ajuns la Răzvan Marin, aflat la marginea careului la un corner executat de echipa sa. Mijlocașul român a șutat de la 20 de metri și l-a învins pe Provedel, portarul lui Lazio.

În urma acestui rezultat, Empoli a ajuns pe locul 13, cu 19 puncte, la egalitate cu Bologna și Lecce, în timp ce Lazio a rămas pe locul cinci, cu 31 de puncte. Echipa lui Maurizio Sarri poate fi depășită de rivalii de la AS Roma, dacă aceștia vor câștiga derby-ul cu AC Milan.

Empoli se va duela cu Sampdoria în următoarea etapă din Serie A, pe teren propriu, în timp ce Lazio se va deplasa pe terenul celor de la Sassuolo.