FOTO ȘI VIDEO Paradă de excepție a lui Gianluigi Buffon, la aproape 45 de ani, contra lui Inter: "Încă se depășește pe el însuși"

Gianluigi Buffon Cupa Italiei Edin Dzeko Inter Parma Italia
Data publicarii: Miercuri 11 Ianuarie 2023, 08:40
Data actualizarii: Miercuri 11 Ianuarie 2023, 08:42

Gianluigi Buffon a revenit în poarta Parmei la partida cu Inter Milano, din optimile Cupei Italiei. Echipa sa a pierdut după prelungiri, 1-2, însă legendarul goalkeeper italian s-a remarcat cu o paradă spectaculoasă.

Pentru Buffon, care va împlini 45 de ani pe 28 ianuarie, a fost doar al patrulea meci din acest sezon. S-a accidentat la începutul lunii octombrie și a revenit pe teren abia la primul meci din noul an.

Paradă de excepție a lui Gigi Buffon, la aproape 45 de ani, contra lui Inter

În minutul 90 al meciului cu Inter, când scorul era 1-1, Buffon a împins meciul în prelungiri cu o paradă spectaculoasă. Edin Dzeko a trimis un voleu din interiorul careului, însă "Gigi" a avut un reflex ca în vremurile sale de glorie și a respins, păstrând egalitatea pe tabelă.

Presa din Italia a avut cuvinte de laudă pentru campionul mondial din 2006, iar TMW i-a oferit cea mai mare notă din tabăra Parmei, 7: "Practic inactiv pentru 90 de minute, a fost învins de Lautaro Martinez grație unei devieri, însă la scurt timp a avut o paradă senzațională în fața lui Dzeko, din câțiva metri. La aproape 45 de ani încă se depășește pe el însuși. Nu a putut face nimic la golul lui Acerbi", au scris italienii.

De asemenea, Gazzetta dello Sport l-a notat cu 6,5 pe Buffon: "Cel mai bătrân jucător de pe San Siro. Puțini portari ar fi avut acea paradă contra lui Dzeko, chiar și cei de 30 de ani. Totuși, la 2-1, a respins greșit o centrare a lui Dimarco".

Parma a fost cea care a deschis scorul pe Giuseppe Meazza, în minutul 38. Inter a trimis meciul în prelungiri grație reușitei lui Lautaro Martinez (88), iar Francesco Acerbi a adus calificarea nerazzurilor în sferturile de finală ale Cupei Italiei.

Dennis Man, titular la Parma, s-a accidentat și a fost înlocuit după 25 de minute. Valentin Mihăilă, revenit după problemele medicale din ultima perioadă, a jucat din minutul 81.

Dennis Man s-a accidentat în meciul Inter - Parma

În minutul 23, Dennis Man s-a așezat pe gazon și a părut să acuze dureri la nivelul coapsei drepte. Antrenorul Fabbio Pecchia l-a chemat imediat de pe bancă pe croatul Stanko Juric, iar după două minute a efectuat schimbarea.

Man a părăsit terenul vizibil dezamăgit, fiind consolat de staff-ul medical și de colegii de pe banca de rezerve. Stanko Juric, cel care l-a înlocuit pe român, a deschis scorul contra lui Inter, în minutul 38.

Fostul fotbalist de la FCSB a mai trecut printr-o accidentare în toamnă, când a ratat cinci partide ale Parmei. A revenit în noiembrie, iar de atunci a fost un titular obișnuit al echipei sale.