"Pac, i se poate oferi șansa!" Victor Becali n-are dubii: echipa pe care o va pregăti Cristi Chivu

cristi chivu Cristi Chivu - Inter Milano Victor Becali Italia
Data publicarii: Miercuri 29 Iunie 2022, 16:11
Data actualizarii: Miercuri 29 Iunie 2022, 16:30

Cristi Chivu a câștigat în urmă cu o lună campionatul Primavera cu Inter U19, după ce formația sa a învins-o în finala campionatului pe AS Roma U19, scor 2-1, într-o partidă disputată marți seara.

Victor Becali, un apropiat al tehnicianului în vârstă de 42 de ani, susține ideea pe care a marșat în urmă cu câteva luni și Victor Pițurcă. Fostul selecționer spunea că reșițeanul care s-a consacrat la Ajax poate deveni un antrenor foarte valoros, ba chiar deține toate atuurile să fie numit, la un moment dat, pe banca echipei mari a grupării Inter Milano.

Cristi Chivu, pas cu pas spre echipa mare?

„O dată, un scurt-circuit la echipa mare şi pac, se poate să i se ofere şansa. El are toate atuurile. Imediat i se dă posibilitate. Nu va antrena curând în România. Prima lui experienţă la un înalt nivel va fi în Italia, dar a avut oferte din România, două oferte din prima ligă şi din a doua.

Dar el a refuzat pentru că era plecat la un drum în Italia, s-a stabilit la Milano, copiii la şcoală, eram convins că le va refuza. Îl vom vedea cu siguranţă la echipa naţională, dar peste ceva ani. Nici nu cred ca l-ar interesa pe el acum echipa naţională”, a declarat Victor Becali, potrivit as.ro.

Pentru Cristi Chivu a fost primul trofeu ca antrenor. Fostul căpitan al naționalei României antrenează la grupele de juniori ale lui Inter din 2018, iar în vara anului trecut a preluat formația U19.

• Chivu a evoluat la Inter în perioada 2007-2014
  • A jucat 115 partide și a înscris trei goluri
  • 75 de selecții a strâns în naționala României
  • 26 octombrie e ziua în care va împlini 42 de ani
  • 1,84 m e înălțimea fostului fotbalist care putea juca fundaș stânga, fundaș central și mijlocaș defensiv

Cristi Chivu, finală dramatică

În finala play-off-ului, echipa lui Chivu a învins AS Roma, scor 2-1, după prelungiri. Finala s-a disputat la Reggio Emilia, pe stadionul lui Sassuolo, iar AS Roma, câștigătoarea sezonului regulat, a deschis scorul în minutul 70, prin fundașul spaniol Javier Vicario.

Inter a trimis meciul în prelungiri grație reușitei mijlocașului Cesare Casadei, din minutul 81. Golul victoriei a fost înscris de mijlocașul bulgar Nikola Iliev, în minutul 97. Decarul nerazzurilor a pătruns excelent în careu, a fentat un adversar și a finalizat cu un șut în forță.