FOTO Napoli a câștigat cu Fiorentina, în primul meci după ce a fost numită campioana Italiei

Napoli - Fiorentina Luciano Spalletti Serie A Italia
Data publicarii: Duminica 07 Mai 2023, 21:12
Data actualizarii: Duminica 07 Mai 2023, 21:14

Cele două echipe s-au duelat în etapa cu numărul 34 din Serie A.

Napoli și Fiorentina și-au dat întâlnire duminică seară pe stadionul „Diego Armando Maradona”. La centru a fost arbitrul Marchetti, care nu a scos deloc cartonașele din buzunar.

Napoli s-a impus cu 1-0 împotriva Fiorentinei. Unicul gol al meciului a fost marcat de Victor Osimhen din penalty, în minutul 74, după ce în minutul 48 ratase o altă lovitură de pedeapsă.

Pentru formația dirijată de Luciano Spalletti a fost primul meci de când au fost încoronați cu Scudetto. În runda precedentă, Napoli a remizat cu Udinese pe teren advers (1-1) și și-a adjuecat titlul.

Conform Tuttomercatoweb, cele mai mari note obținute de către napoletani în meciul împotriva Fiorentinei din etapa 34 au fost obținute de Gollini și de Osimhen. Sursa de mai sus le-a oferit nota șapte.

Napoli, în această stagiune

După 34 de etape disputate în primul eșalon al Italiei, Napoli a strâns 83 de puncte și a înregistrat, în consecință, 26 de victorii, cinci rezultate de egalitate și trei înfrângeri până acum.

În următoarea rundă din Serie A, formația dirijată de Luciano Spalletti va face deplasarea pentru jocul cu Monza din etapa 35. Ultimul duel dintre cele două echipe s-a încheiat 4-0 pentru napoletani.