Data publicarii: Luni 18 Septembrie 2023, 11:31
Data actualizarii: Luni 18 Septembrie 2023, 11:35

Fotbalistul francez a fost transferat la începutul acestui sezon de la FCSB.

Transferat în această vară de Bari (Serie B) de la FCSB, mijlocașul francez Malcom Edjouma (26 de ani) a fost inițial apreciat de ziariștii din Italia, dar ultimele caracterizări din Peninsulă nu sunt deloc pozitive.

”Malcom Edjouma rămâne un obiect misterios până în prezent.

Mijlocașul francez nu a jucat niciodată ca titular în primele cinci meciuri din acest campionat, iar minutele sale nu fac decât să scadă: niciodată mai mult de o jumătate de oră în primele patru meciuri, nici măcar un minut pe Arena Garibaldi.

Este clar că ceva în includerea sa în schemele tactice ale lui Mignani nu funcționează în cel mai bun mod”, scrie Tutto Bari.

Bari, neînvinsă în Serie B, dar abia pe locul 8

În ultima etapă din Serie B, sâmbătă, Edjouma a rămas pe banca de rezerve în Pisa - Bari 1-1.

Bari rămâne neînvinsă după 5 etape, cu o victorie și 4 egaluri, dar este abia pe locul 8 în clasament.

"Un mijlocaș polivalent, care face foarte bine ambele faze. L-a stârnit rău pe Ciro Polito (n.r. - fostul portar din Serie A, în prezent directorul sportiv al lui Bari), în ciuda unor dificultăți obiective în negocierile cu Steaua București (n.r. - FCSB).

Băiatul va avea un rol important în echipa lui Bari. Are nevoie de ceva timp pentru a se acomoda, apoi va fi o piesă importantă în această trupă a lui Bari", scria în schimb Tuttomercatoweb la începutul acestei luni.