VIDEO Cum îl lăuda Mihai Stoica pe Sebastian Colțescu după un penalty dat tot împotriva Farului în minutul 90+1

Sebastian Coltescu Farul Constanta FCSB Mihai Stoica penalty Superliga
Data publicarii: Luni 18 Septembrie 2023, 09:42
Data actualizarii: Luni 18 Septembrie 2023, 12:48

Centralul s-a specializat în a acorda lovituri de la 11 metri împotriva echipei lui Gheorghe Hagi.

Decizia lui Sebastian Colțescu de a dicta penalty a hotărât soarta derby-ului de duminică seara, Farul Constanța - FCSB, încheiat cu scorul 0-1.

Miihai Stoica de la FCSB a explicat pe Facebook: ”Dacă nu e contact, nu e penalty. Doar că e contact”.

Oficialul vicecampioanei l-a lăudat pe Colțescu și în urmă cu un an, când centralul a acordat penalty tot împotriva Farului, într-un 1-1 cu Chindia, scor stabilit după lovitura de la 11 metri dictată în minutul 90+1.

Mihai Stoica despre Sebastian Colțescu

"Eu ce vreau să subliniez e că Sebastian Colţescu a mai bifat un capitol pe care l-a trecut cu brio. Adaptabilitate. Putea să fie un arbitru căruia nu îi dădea prin cap aşa. Este un exemplu pentru cei tineri. Sebastian Colţescu putea să dea multe cartonaşe azi. A ales să nu facă asta. Până la urmă a dus meciul perfect, echilibrat, echidistant.

Eu îl ştiu de la început. Avea nişte probleme când a intrat în arbitraj. Cum avem toţi în fiecare meserie. Acum, arbitrează cu o dezinvoltură şi poate să arbitreze orice meci, de orice nivel. O face fără ca cineva să comenteze la final. E foarte bun. A luat decizia corectă până la urmă", spunea atunci Mihai Stoica la televiziunea Orange Sport.