”L-a gestionat cu atitudinea unui veteran”. Ce notă a primit Daniel Boloca, după Lecce - Sassuolo

Daniel Boloca Lecce - Sassuolo Sassuolo Italia
Data publicarii: Sambata 07 Octombrie 2023, 12:00
Data actualizarii: Sambata 07 Octombrie 2023, 12:00

Lecce și Sassuolo au încheiat la egalitate meciul din cadrul etapei a 8-a din Serie A, scor 1-1.

Daniel Boloca (24 de ani), mijlocașul român născut în Italia, a fost din nou integralist pentru Sassuolo, echipă care a plătit zece milioane de euro în această vară pentru a-l transfera de la nou-promovata Frosinone.

Românul s-a impus repede ca titular la gruparea neroverde și a bifat deja opt partide în tricoul lui Sassuolo. Cu Lecce a fost din nou titularizat, dar a început meciul cu un avertisment.

În minutul 1, Boloca a văzut deja un cartonaș galben, dar l-a ”gestionat bine”, așa cum scriu publicațiile din Italia, care l-au notat cu 6 pentru prestația sa din meciul cu Lecce.

Daniel Boloca, integralist în Lecce - Sassuolo

”A primit un cartonaș galben în mai puțin de un minut, dar l-a gestionat bine și și-a spus cuvântul în faza de blocare”, au notat italienii de la Eurosport, care i-au acordat nota 6 mijlocașului român.

”Sacchi i-a fluturat un cartonaș galben sub nas care putea să-l afecteze pentru tot restul meciului, dar el l-a gestionat cu atitudinea unui veteran. În repriza secundă și-a pierdut luciditatea și a pierdut câteva mingi”, au notat cei de la CanaleSassuolo.it, care l-au notat cu 6+ pe Boloca.

În urma acestui rezultat de egalitate, Sassuolo a urcat pe locul nouă îăn Serie A, cu zece puncte, la două puncte distanță de Lecce, care ocupă locul șapte.

În următoarea rundă, echipa lui Daniel Boloca va juca pe teren propriu cu Lazio.