VIDEO Inter Milano se distrează și în Supercupa Italiei! După 5-1 cu Monza în Serie A, a făcut acum scor cu Lazio

Inter Milano Davide Frattesi Hakan Calhanoglu Lazio Roma Marcus Thuram Italia
Data publicarii: Sambata 20 Ianuarie 2024, 08:26
Data actualizarii: Sambata 20 Ianuarie 2024, 08:30

Liderul campionatului este aproape de primul trofeu al sezonului.

Internazionale Milano a învins-o vineri seara, la Riad, cu 3-0 pe Lazio Roma, în a doua semifinală a Supercupei Italiei, și s-a calificat astfel în finală, unde o va înfrunta pe Napoli.

Liderul din Serie A, care venea după un 5-1 în deplasare cu Monza în campionat, a controlat partida disputată în capitala Arabiei Saudite şi Marcus Thuram a deschis scorul în minutul 17.

Inter - Lazio 3-0, cu încă două bare pentru învingători

Nicolo Barella a trimis în bară în minutul 36, însă echipa lui Simone Inzaghi a avut ocazia de a majora scorul imediat după pauză.

Inter a primit penalty şi Hakan Calhanoglu a transformat pentru 2-0 în minutul 50. Inter a mai lovit odată bara, prin Lautaro Martinez, în minutul 52, dar scorul final a fost 3-0, după golul lui Davide Frattesi din minutul 87.

Ciro Immobile a înscris şi el, pentru Lazio, în minutul 89, dar golul a fost anulat pentru un henţ, scrie news.ro.

Inter Milano s-a calificat în finala Supercupei Italiei, unde va întâlni echipa campioană en-titre, Napoli.