FOTO ȘI VIDEO Fabio Quagliarella, o minunăție de fotbalist! La 40 de ani, atacantul a marcat în Serie A în poarta lui AC Milan

Fabio Quagliarella AC Milan Olivier Giroud Rafael Leao Sampdoria Italia
Data publicarii: Duminica 21 Mai 2023, 09:00
Data actualizarii: Duminica 21 Mai 2023, 09:06

Sampdoria, echipa la care Quagliarella este căpitan, a fost învinsă însă de Milan.

AC Milan a învins sâmbătă, pe teren propriu, formaţia Sampdoria Genoa, scor 5-1, într-un meci al etapei a 36-a din campionatul Italiei.

Olivier Giroud a marcat trei goluri pentru milanezi, dar un alt erou al partidei a fost Fabio Quagliarella, atacantul oaspeților, care a înscris la 40 de ani în Serie A!

Golul cu numărul 182 în Serie A pentru Fabio Quagliarella

AC Milan s-a aflat o singură dată în încurcătură în meciul cu Sampdoria, scrie news.ro.

După ce Rafael Leao deschisese scorul, în minutul 9, oaspeţii egalaseră prin veteranul de 40 de ani Fabio Quagliarella.

A fost al 182-lea gol marcat de Quagliarella în Serie A și primul din acest sezon.

La 1-1, Olivier Giroud și-a început recitalul

Însă a venit repede golul desprinderii milaneze, marcat de Giroud, în minutul 23, după un corner executat de Rafael Leao şi prelungit de Brahim Diaz până la atacantul francez.

În minutul 29 Rafael Leao a fost faultat în careu şi Giroud a transformat lovitura de pedeapsă.

Brahim Diaz a marcat şi el după pauză, în minutul 63, iar Giroud a reuşit „tripla” stabilind scorul final în minutul 68.

AC Milan este pe locul 5, de Europa League, cu 64 de puncte, în timp ce Sampdoria este deja retrogradată – ultimul loc în Serie A, cu 18 puncte.