Ce scrie presa din Italia despre Valentin Mihăilă: ”Își continuă forma slabă”

valentin mihaila Israel - Romania Parma Italia
Data publicarii: Luni 20 Noiembrie 2023, 15:14
Data actualizarii: Luni 20 Noiembrie 2023, 15:15

Meciul Israel - România s-a încheiat cu scorul de 1-2 și a asigurat calificarea selecționatei lui Edi Iordănescu la EURO 2024.

”Tricolorii” au început meciul cum nu se putea mai rău și au primit gol încă din minutul doi. ”Veteranul” Eran Zahavi a reușit să înscrie, după ce a fost scăpat din marcaj de defensiva lui Edi Iordănescu.

George Pușcaș a fost care a restabilit egalitatea în minutul zece, după ce reluat cu capul o minge trimisă de Denis Drăguș în bară. Cel care a adus victoria pentru România a fost Ianis Hagi, cu reușita sa din minutul 63, iar Israel - România s-a terminat 1-2.

Ce scrie presa din Italia despre cartonașul roșu încasat de Valentin Mihăilă

”Tricolorii” au avut emoții pe finalul partidei după ce Valentin Mihăilă, introdus în minutul 65, a văzut direct cartonașul roșu după un fault dur asupra unui adversar, la mijlocul terenului.

Faza nu a scăpat neobservată de presa din Italia, care a scris că extrema de 23 de ani „își continuă forma slabă”

”În noaptea de sărbătoare a României, țara care a obținut calificarea la Euro 2024 cu succesul împotriva Israelului, singura notă discordantă este expulzarea lui Valentin Mihailă. România a reușit să răstoarne deficitul inițial: golul Israelului după doar două minute de joc. Românii au răspuns prin golurile lui Pușcas și Hagi.

În ceea ce a fost o noapte de neuitat pentru naționala României, nu se poate spune același lucru și despre Mihailă, care își continuă forma slabă după problemele fizice. Intrând pe teren în minutul 65, Mihailă, după ce a ratat o mare șansă de a închide meciul, a fost eliminat în minutul 84, pentru un fault asupra lui Turgeman”, a notat publicația parmalive.com.

Valentin Mihăilă a bifat deja 16 partide pentru prima reprezentativă a României, pentru care a marcat deja de patru ori. Site-urile de specialitate îi oferă o cotă de piață în valoare de 2,4 milioane de euro.