Berlusconi: "Ronaldinho  e ca Usain Bolt pentru noi!"

AC Milan Ronaldinho Silvio Berlusconi Usain Bolt Italia
Data publicarii: Marti 18 August 2009, 13:09
Data actualizarii: Marti 18 August 2009, 13:25

Premierul italian, Silvio Berlusconi, a fost incantat de jocul lui  Ronaldinho din meciul cu Juventus si l-a comparat pe brazilian cu Usain Bolt.

"Ronaldinho este ca Usain Bolt pentru noi. Era visul oricarui sportiv din lume si poate redeveni ce a fost. Mi-a placut mult in meciul cu Juventus. Era mereu in centrul actiunii! A dat gol, a facut faze magice si a stat bine pe teren" spune Silvio Berlusconi  in Gazzetta dello Sport.

AC Milan a castigat Trofeul Berlusconi, dupa ce a invins, luni seara, pe teren propriu, cu scorul de 5-4 la loviturile de departajare, pe Juventus Torino.

La finalul celor 90 de minute scorul a fost egal, 1-1. Juventus a deschis scorul prin Diego, in minutul 28, Milan reusind egalarea prin Pato, in minutul 68.

La penaltiuri au inscris Pirlo, Ronaldinho, Borriello, Inzaghi si Thiago Silva pentru Milan, respectiv Trezeguet, Felipe Melo, Marchisio si Amauri pentru Juventus. Singurul jucator care a ratat a fost torinezul Yago.