VIDEO ”A avut o sarcină ingrată”. Ce note a primit Chiricheș, după ce l-a ținut pe Osimhen în Napoli - Cremonese

Napoli - Cremonese Cremonese Vlad Chiriches Italia
Data publicarii: Luni 13 Februarie 2023, 09:40
Data actualizarii: Luni 13 Februarie 2023, 09:41

Vlad Chiricheș (33 de ani) a fost căpitan în echipa lui Cremonese în deplasarea de pe terenul lui Napoli, pierdută cu scorul de 3-0.

Napoli nu a avut probleme în meciul cu adversarii din Cremona: Kvaratskhelia a deschis scorul în minutul 21, apoi a înscris şi golgeterul nigerian Victor Osimhen, în minutul 65, iar scorul final a fost stabilit de Elmas, în minutul 70.

Ce note a primit Vlad Chiricheș, după Napoli - Cremonese

După meci, presa din Italia a comentat presația internaționalului român, care l-a avut ca adversar direct pe golgheterul Victor Osimhen. Pentru prestația sa din prima parte a jocului, Chiricheș a fost lăudat de jurnaliștii italieni.

”A avut o sarcina ingrată de a-l ține pe Osimhen, și pentru o bună parte a meciului l-a împiedicat să șuteze la poartă, chiar dacă a suferit la capitolul viteză. Chiar și așa, nigerianul și-a pus amprenta”, a scris publicația italiană Eurosport, care l-a notat cu 5,5.

”Muncă fizică și tactică. Încearcă întotdeauna să acopere spațiile pentru a nu-i permite lui Osimhen să scape”, a notat și Tuttomercatoweb, care i-a acordat nota 6 fundașului român.

Napoli are 59 de puncte și este lider autoritar în Serie A, cu o singură înfrângere în 22 de etape și 16 puncte avans față de urmăritoarea Inter Milano, care are un meci în minus.

De partea cealaltă, Cremonese a rămas pe ultimul loc și are, în continuare, o situație dificilă. Nu are nicio victorie în 22 de etape, a strâns doar opt puncte și este la 11 distanță de salvarea de retrogradare.

În următoarea etapă, Napoli se va deplasa pe terenul lui Sassuolo, în timp ce Cremonese va juca tot în deplasare, cu Torino.