Romania merge la Euro 2010! A facut SHOW in Portugalia: 23-44, in preliminarii

Ada Nechita campionatul european Portugalia Romania Handbal
Data publicarii: Miercuri 26 Mai 2010, 21:54
Data actualizarii: Miercuri 26 Mai 2010, 23:04

Romania a defilat in Portugalia! Neagu, Puscasu si Galca au dat goluri pana s-au plictisit :)

TRIMITE-LE AICI MESAJUL TAU!

ROMANIA MERGE LA EURO 2010 | Nationala de fete a Romaniei a facut spectacol in Portugalia unde a invins cu 44-23! Neagu, Puscasu si Galca au fost TOP 3 marcatoare pentru nationala Romaniei, care a reusit sa dea aproape de doua ori mai multe goluri ca adversarele din Portugalia: scor final 44-23, dupa ce la pauza Romania a condus cu 20-12.

Nationala Romaniei a condus tot meciul, dar in a doua repriza a explodat. S-a distantat la 8 goluri de Portugalia. Diferenta a crescut la 10 goluri, apoi la 14, ca in final Romania sa termine la 21 de goluri distanta de Portugalia.

Marcatoare: Neagu 7, Puscasu si Galca 6, Vizitiu si Lecusanu 5, Nechita si Moldovan 3, Tivadar, Varzaru, Geiger si Manea 2, Ardean 1.

Meciul a fost arbitrat de belgienii Frans Evers si Marcel Kums, iar delegat EHF a fost luxemburghezul Jean Simon.

In partida tur, Romania a invins Portugalia cu scorul de 37-23.

Inaintea ultimului meci din grupa, tricolorele au acumulat 7 puncte, dupa Ucraina (9), care este liderul grupei si de asemenea calificata la CE din luna decembrie.

Ucraina a invins, tot miercuri, in deplasare, formatia Elvetiei, scor 24-33 (14-14), dupa un meci in care toate cele trei jucatoare ale Oltchimului, convocate la nationala Ucrainei, au marcat. Pidpalova a reusit 6 goluri, Simkute 4, iar Vasciuk 3.

Pe locul trei se afla Elvetia, cu 4 puncte, iar pe ultimul, Portugalia, cu 0 puncte, ambele ratand cursa pentru turneul final.

Rezultatele obtinute de Romania in grupa I de calificare sunt urmatoarele: cu Ucraina, 27-27 si 35-36, cu Portugalia, 37-23 si 44-23, iar cu Elvetia, 39-18.

Romania va juca ultimul meci din grupa, pe teren propriu, la Tg. Mures, in 29 mai, cu reprezentativa Elvetiei, in timp ce Ucraina va primi vizita Portugaliei, insa rezultatele nu mai afecteaza calificarea ambelor formatii la CE din luna decembrie, Ucraina de pe locul I, iar Romania de pe locul II.