Slagelse - Campioana Europei

Data publicarii: Luni 21 Mai 2007, 10:14
Data actualizarii: Luni 21 Mai 2007, 10:14
CARMEN AMARIEI A CASTIGAT LIGA CAMPIONILOR LA HANDBAL

Carmen Amariei a castigat cu echipa daneza Slagelse cel mai important trofeu din handbalul feminin, Liga Campionilor. Slagelse, cu Amariei pe teren tot meciul, a batut 32-24 echipa rusa Lada Togliatti in returul finalei Ligii Campionilor si este noua regina a Europei. In prima mansa, cele 2 echipe au terminat la egalitate in Rusia, 29-29.

Amariei si-a luat, astfel, revansa dupa ce in tur, nu a jucat niciun minut  din cauza ca a fost retinuta pe aeroportul din Samara cu o zi inainte de meci, dupa ce autoritatile ruse au motivat ca si-ar fi falsificat pasaportul. Desi a sperat ca va primi dreptul oficial de a intra in Rusia, Carmen Amariei a fost nevoita sa stea la un hotel, langa aeroportul din Samara, sub supravegherea autoritatilor de frontiera.

Slagelse nu a avut nicio emotie in meciul retur si, la pauza fetele Anjei Andersen au condus la 8 goluri, 16-8. In partea a doua, echipa gazda s-a distrat cu rusoaicele de la Lada Togliatti si s-au impus lejer, 32-24. La final, jucatoarele de la Slagelse au izbucnit in plans.

In timp ce Carmen Amariei a castigat Liga Campionilor cu Slagelse, sora sa, Anca a ratat dramatic Cupa Challenge cu Jolidon Cluj in returul cu Naisa Nis.