SCM Râmnicu Vâlcea a ratat calificarea în semifinalele EHF Europa League. Înfrângere la scor în manșa retur a sferturilor

EHF Europa League Handbal feminin SCM Ramnicu Valcea Handbal
Data publicarii: Duminica 26 Martie 2023, 21:02
Data actualizarii: Duminica 26 Martie 2023, 21:07

SCM Râmnicu Vâlcea a ratat calificarea în semifinalele competiţiei feminine de handbal EHF Europa League.

SCM Râmnicu Vâlcea a fost învinsă de formaţia daneză Nykobing Falster Handbold, cu scorul de 38-29 (17-14), la Naestved, în manşa secundă a sferturilor de finală.

SCM Râmnicu Vâlcea câştigase în tur la diferenţă de trei goluri, scor 32-29, după ce a condus la un moment dat la opt goluri (27-19).

În Danemarca, SCM a fost condusă tot meciul, o singură dată fiind la egalitate cu adversara sa, 8-8 (minutul 15). Nykobing Falster Handbold a avut un debut de repriză secundă remarcabil, cu şase goluri consecutive, de la 18-15 la 24-15. Gazdele au reuşit să aibă un avantaj maxim de 11 goluri, 27-16 (minutul 41), câştigând cu 38-29.

Golurile echipei antrenate de Bent Dahl au fost reuşite de Jovana Kovacevic 10, Irina Glibko 9, Asma Elghaoui 3, Elin Hansson 2, Daria Bucur 2, Maria Andreea Ianăşi 1, Bobana Klikovac 1, Asuka Fujita 1. Daciana Hosu a reuşit să apere doar 4 şuturi (12,90%).

Meciul a fost arbitrat de finlandezii Sami Kinnari şi Johan Skogberg, în timp de norvegianul Kenneth Abrahamsen a fost delegat EHF.