VIDEO Denisa Șandru, impresionată de susținerea suporterilor rapidiști: "Le datorăm și lor această victorie"

Data publicarii: Duminica 26 Martie 2023, 19:32
Data actualizarii: Duminica 26 Martie 2023, 19:42

Rapid Bucureşti s-a calificat dramatic în sferturile de finală din Champions League la handbal feminin, după ce a învins pe Krim Ljubljana, cu scorul de 30-24 (12-8), în manşa secundă a play-off-ului, desfăşurat în Sala Polivalentă din Capitală.

Campioana României a reuşit să întoarcă scorul din tur, când Krim s-a impus cu scorul de 29-24. În sferturile de finală, Rapid va întâlni deţinătoarea trofeului, Vipers Kristiansand.

Pentru Rapid București au înscris Estavana Polman 8 goluri, Sorina Grozav 6, Orlane Kanor 5, Jennifer Gutierrez Bermejo 4, Danila Jose Carlos Azenaide 2, Albertina Da Cruz Kassoma 2, Marta Lopez Herrero 1, Lorena Ostase 1, Alicia Fernandez Fraga 1.

Denisa Şandru a apărat 5 aruncări (23,81%), iar Ivana Kapitanovic a apărat 3 (27,27%).

Denisa Șandru, elogii pentru suporterii rapidiști

"Este un rezultat uriaș, am scris istorie pentru acest club, am avut o prestație bună. E adevărat că a fost un iad pentru ele, suporterii au pus multă presiune pe adversarele noastre. Le mulțumim pentru sprijin și suntem fericite că i-am făcut și pe ei fericiți.

Pentru orice echipă e greu să joace la noi acasă. Suntem acasă și trebuie să demonstrăm lucrul ăsta. Suporterii au fost alături de noi non-stop. Le datorăm și lor această victorie.

Ambele faze au funcționat foarte bune. Era important să facem o treabă bună în apărare. Aveam de recuperat cinci goluri, numai prin apărare și goluri ușoare puteam face asta. Mă bucur că am corectat ce nu a mers la Krim și, aici, împreună cu suporterii, am dovedit că suntem bune.

Finish-ul este ’Final Four’, acolo se poate întâmpla orice. Vom întâlni o echipă foarte puternică. Nu le va fi nici lor ușor. Ne dorim să ne bucurăm de rezultatul acesta, cu siguranță ne vom pregăti pentru cele două meciuri cu Vipers. Nu ne-am propus un final, vrem să mergem cât mai departe", a spus handbalista după meci.