Ce performanță! Rapid a trecut de Krim și s-a calificat în sferturile de finală din Champions League: avem două echipe în primele opt

Handbal
Data publicarii: Duminica 26 Martie 2023, 18:31
Data actualizarii: Duminica 26 Martie 2023, 18:44

Rapid București s-a calificat în sferturile de finală din Champions League, unde se află și CSM București.

După înfrângerea din tur, când Krim Ljubljana s-a impus cu scorul de 29-24, Rapid București a reușit să întoarcă soarta calificării în meciul retur, în Sala Polivalentă, impunându-se cu 30-24.

Cu mai puțin de un minut înainte de fluierul final, scorul era 29-24 în favoarea giuleștencelor. A urmat un atac fulger al Estavanei Polman, care a fost faultată, iar lovitura de la 7m a fost transformată de Sorina Grozav.

În sferturile de finală, Rapid București joacă cu Vipers, în timp ce CSM București va evolua împotriva Esbjerg.

• Turneul Final Four va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie.
  • Trofeul este deţinut de formaţia norvegiană Vipers Kristiansand.