Final Four-ul de la Budapesta | Ce echipe se luptă pentru trofeul Ligii Campionilor la handbal feminin

Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 08 Mai 2023, 08:45
Data actualizarii: Luni 08 Mai 2023, 09:16
Turneul Final Four va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie.

Final Four | Rapid a ieșit cu fruntea sus

Rapid și CSM București nu au reușit să se califice la marele turneu final din Ungaria, iar România nu are nicio echipă în Final Four-ul de la Budapesta. Pentru prima dată în această competiție, Rapid a ieșit cu fruntea sus după dubla cu cea mai puternică formație Liga Campionilor, Vipers (Norvegia), deținătoarea trofeului. La Vipers evoluează și una dintre legendele handbalului mondial, portarul Kristine Lunde, multiplă medaliată cu aur la JO, CM și CE.

În schimb, CSM București a avut o șansă mare de a accede între cele mai bune patru echipe ale continentului. Elevele lui Adi Vasile aveau de surmontat patru goluri după înfruntarea din Danemarca, scor 28-32 cu Esbjerg. Duminică, la Sala Polivalentă, în fața 5.000 de spectatori, Cristina Neagu și colegele ei au reușit o primă repriză entuziasmantă și se aflau în cărți după primele 30 de minute.

Final Four | CSM București, primul eșec pe teren propriu

În actul secund însă, brigada de arbitraj din Spania le-a tocat sistematic pe "Tigroaice". Au fost eliminate Arntzen și Crina Pintea, decizii fără nicio justificare compatibilă cu regulamentul, iar antrenorul Adi Vasile și Cristina Neagu au criticat în termeni duri maniera de arbitraj.  Pentru CSM Bucureşti a fost prima înfrângere a sezonului pe teren propriu în Liga Campionilor.

• Meciul din Sala Polivalentă a fost arbitrat de spaniolii Javier Alvarez Mata și Yon Bustamante Lopez. Delegații EHF au fost Tatjana Medved (Serbia) și Arijana Vojic (Bosnia)
  • "Cred că suntem o echipă care merită să fie în Final Four. Cred că este o victorie nemeritată și o calificare nemeritată a echipei din Danemrca. Să dai cartonaș roșu unei jucătoare care ridică brațele și lasă jucătorul să arunce liber la poartă este de neconceput!”, a spus Cristina Neagu, la finalul partidei cu Esbjerg.

Final Four | Echipele care se luptă pentru Liga Campionilor, la Budapesta

Două echipe din Ungaria vor lupta pentru marele trofeu chiar la Budapesta, capitala Ungariei, un oraș care beneficiază de 10 săli polivalente de sport ultramoderne. Turneul Final Four va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie cu participarea echipelor Vipers, deţinătoarea trofeului, Gyor ETO, FTC Budapesta şi Team Esbjerg.

Vipers a eliminat în sferturi campioana României, Rapid Bucureşti (31-25, 40-31), Gyor a trecut de Odense (29-27, 37-28), FTC Budapesta a eliminat Metz Handball (26-32 şi 33-26), iar Team Esbjerg pe CSM Bucureşti (32-28, 33-31).