FOTO România - Spania 24-36 (12-17) la Campionatul European de handbal masculin. Tricolorii au jucat primele 18 minute de la egal la egal cu Spania

Romania - Spania campionatul european de handbal masculin Xavi Pascual Handbal
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 14 Ianuarie 2024, 20:27
Data actualizarii: Duminica 14 Ianuarie 2024, 21:08

Urmărim și comentăm împreună al doilea meci al tricolorilor la Campionatul European de handbal masculin.

România - Spania 24-36 (12-17)

În pofida înfrângerii, România a arătat un joc curajos, chiar entuziasmant pe alocuri, iar principalii marcatori ai partidei au fost Dedu 4 goluri, Nistor 4, Buzle 3, Ghiţă 3, pentru România, respectiv Gomez 8, Fernandez 6, A. Duşebaev 4, pentru Spania, campioană europeană în 2018 şi 2020, respectiv vicecampioană en-titre.

Duminică seară se va disputa şi a doua confruntare din grupa B, între Croaţia – Austria.

Final de meci! România nu mai are nicio șansă de a se califica din grupă după ce a pierdut al doilea meci din două partide la Campionatul European de handbal masculin.

Min.56 România - Spania 23-35 Erori pe bandă rulantă în rândul naționalei României.

Min.50 România - Spania 20-31 Spania își valorifică viteza de pasare și găsește soluții în fiecare moment al jocului. Xavi Pascual nu mai are soluții.

Min.44 România - Spania 16-25 Starul spaniol Perez de Vargas apără tot! Probleme pentru tricolori care nu mai găsesc culoare în atac. Xavi Pascual face modificări pe bandă rulantă.

Min.39 România - Spania 15-21 România nu mai găsește soluții în atac. Ionuț Iancu e în poarta tricolorilor.

A început repriza a doua!

PAUZĂ la Mannheim!

Se termină prima repriză! România a jucat de la egal la egal cu Spania jumătate din prima repriză, până la 8-8.

Min.27 România - Spania 11-16 Călin Dedu reduce din diferență.

Min.15 România - Spania 8-8 România face și spectacol cu dubla campioană europeană. Andrei Buzle punctează din aeriană. Joc fără greșeală al tricolorilor și pe faza defensivă, cu Militaru și Racoțea piloni determinanți.

Min.12 România - Spania 7-6 Început de meci formidabil pentru elevii lui Xavi Pascual. Buzle marchează cu o aruncare violentă de la 9 metri.

Min.8 România - Spania 4-3 Buzle îi aduce în avantaj pe tricolori.

Min. 5 România - Spania 2-2

A început meciul de la Campionatul European!

Campionatul European de handbal masculin se joacă în Germania.

Pentru elevii lui Xavi Pascual meciul de azi e unul foarte dificil. Reveniți la o ediția a Campionatului European după 28 de ani, tricolorii au fost repartizați într-o grupă grea, alături de Austria, Spania și Croația.

România - Spania, LIVE de la 19:00

În primul meci, România a jucat excelent timp de 40 de minute, Ionuț Iancu a avut o evoluție formidabilă, însă la final jucătorii lui Pascual au capotat, scor 24-31.

"Eu cred că suntem aici pentru a acumula această experiență, de care avem mare nevoie. Cred că Spania și Croația sunt mai puternice decât Austria, dar vom vedea ce se întâmplă. Vom încerca să repetăm momentele bune din jocul cu Austria și să îmbunătățim alte lucruri care nu au mers”, a declarat Xavier Pascual.

Tot în grupa României, vicecampioana europeană în 2022, naţionala Spaniei, a suferit, vineri seară, cea mai drastică înfrângere din istoria participărilor sale la CE, 29-39 cu Croaţia.

După prima etapă din Grupa B, Croaţia este lider, urmată de Austria, ambele cu câte 2 puncte, şi de România, Spania, ambele cu 0.