VIDEO S-a marcat cel mai spectaculos gol de la European! 'Cea mai tare cădere laterală' s-a lăsat cu controverse în semifinale

Franta campionatul european de handbal masculin EHF Euro 2024 Handbal
Data publicarii: Sambata 27 Ianuarie 2024, 10:01
Data actualizarii: Sambata 27 Ianuarie 2024, 10:03

Vineri seară s-au disputat semifinalele Campionatului European de handbal masculin din Germania.

Franța și Danemarca vor juca în finala EHF EURO 2024, după ce s-au impus în semifinalele desfășurate la Koln. Franța, campioana olimpică en-titre, a învins-o pe Suedia într-un meci dramatic, care s-a decis în prelungiri. Francezii au dominat în prima repriză, având un avantaj chiar și de 7 goluri pe finalul primei reprize, însă Suedia și-a revenit spectaculos.

Suedezii au trecut și în avantaj, la un moment dat, iar cu un aproximativ un minut înainte de final conduceau cu 27-25. Franța a reușit să reducă diferența la un gol, iar cu 6 secunde înainte de final a intrat în posesia mingii, dar nu a reușit să mai arunce la poartă, primind însă o lovitură liberă de la 9 metri.

Golul spectaculos cu care Franța a trimis meciul în prelungiri

Elohim Prandi a reușit un gol absolut spectaculos. Având zid în față, francezul a plonjat spre dreapta și a înscris cu o aruncare senzațională, care a adus egalarea și a trimis meciul în prelungiri. Reușita spectaculoasă a lui Prandi le-a adus furia suedezilor, care au contestat golul după meci, înaintând un protest către EHF.

Suedezii au acuzat că interul francez și-a ridicat ambele picioare de pe podea în momentul aruncării, reclamând că arbitrii nu au mers să revadă faza cu ajutorul VAR.

„Știu că Prandi a ridicat piciorul. Nu putea să ajungă atât de departe cu brațul drept, dacă nu și-ar fi ridicat piciorul. Dacă vă imaginați că trebuie să tragi pe lângă trei apărători și faci asta fără un metru în plus, atunci îmi dau jos pălăria. Deci este decizia arbitrilor. A fost o greșeală, depinde de ei să se uite la video”, a declarat Jim Gottfridsson, liderul Suediei, conform welovesport.ro

Cu toate astea, nemții susțin că decizia arbitrilor a fost una corectă, iar Jurgen Scharoff, expert în regulamentul handbalului a explicat pentru handball-world.com de ce decizia e validă: „Jucătorul își schimbă centrul de greutate al corpului atunci când aruncă, dar un picior rămâne pe pământ până când mingea a plecat din mâna lui”. Specialistul a subliniat apoi că regulamentul nu specifică faptul că „același picior trebuie să fie pe pământ tot timpul la aruncare. Condiția este mai degrabă ca un picior să fie pe pământ tot timpul. Un deget de la picior pe sol este suficient pentru a se considera o aruncare corectă. Sunt de părere că decizia arbitrilor a fost corectă”.

În cea de-a doua semifinală, campioana mondială en-titre, Danemarca, a trecut de echipa gazdă, Germania cu 29-26. Finala Franța - Danemarca se joacă duminică de la 18:45.