VIDEO EXCLUSIV România - Bosnia 49-19 | Măcel! Tricolorele au bifat o victorie clară în preliminariile EHF EURO 2024

Echipa nationala de handbal feminin Bosnia si Hertegovina EHF Euro 2024 Florentin Pera Sala Sporturilor din Mioveni Handbal
Data publicarii: Miercuri 11 Octombrie 2023, 18:36
Data actualizarii: Miercuri 11 Octombrie 2023, 18:59

România s-a impus clar în meciul cu Bosnia de pe teren propriu din preliminariile EHF EURO 2024

România - Bosnia 49-19 (26-11)

FINAL!

Minutul 46: România - Bosnia 44-14 Seraficeanu înscrie după o recuperare a lui Ostase.

Minutul 41: România - Bosnia 40-13 Boiciuc a recuperat minga, i-a trimis lui Necula, care a înscris.

Minutul 38: România - Bosnia 36-13 Atac ratat al oaspeților, Crina Pintea înscrie fără probleme.

Minutul 33: România - Bosnia 30-12 Dincă se înalță și înscrie cu boltă!

A început a doua repriză!

PAUZĂ România - Bosnia 26-11 Avantaj clar pentru tricolore la pauză, care intră cu un avans de 15 goluri pe tabelă. Toate jucătoarele de câmp ale naționalei au reușit să înscrie

Minutul 24: România - Bosnia 20-9 Bianca Popa pătrunde și înscrie din cădere.

Minutul 19: România - Bosnia 16-7 Boiciuc a înscris de la șapte metri și a mărit avantajul.

Minutul 14: România - Bosnia 9-6 Gudelj intervine bine la aruncarea lui Laslo, oaspeții pleacă pe contraatac și marchează.

Minutul 9: România - Bosnia 5-3 Cristina Neagu înscrie cu o aruncare de la șapte metri și mărește distanța la două goluri.

Minutul 6: România - Bosnia 3-2 Cristina Neagu se înalță și reușește să înscrie al doilea gol consecutiv.

Minutul 4: România - Bosnia 1-1 Oaspeții reușesc să egaleze, însă tricolorele dau replica prin Cristina Neagu, care își duce rapid echipa în avantaj.

Minutul 1: România - Bosnia 1-0 Tricolorele au scăpat pe contraatac, Neagu i-a trimis lui Dincă, iar jucătoarea a deschis scorul.

A început meciul!

România - Bosnia, primul meci din preliminariile EHF EURO 2024 la handbal feminin, se joacă miercuri de ora 17:30 în Sala Sporturilor din Mioveni și este transmis în direct de Pro Arena și VOYO.

Antrenorul naţionalei de handbal feminin a României, Florentin Pera, consideră că echipa noastră porneşte ca favorită în confruntarea cu Bosnia-Herţegovina, obiectivul fiind victoria.

Ce a declarat selecționerul Florentin Pera

"Atmosfera este foarte bună în cadrul echipei, fetele au răspuns bine la antrenamente, s-au pregătit exemplar, au arătat dorinţă, unitate, disciplină de joc, lucrurile au funcţionat bine.

Eu cred în potenţialul acestor fete, sunt fete valoroase (...) şi nu pot decât să mă declar optimist şi încrezător în posibilităţile echipei.

Este un meci important pentru noi, chiar dacă la prima vedere plecăm din postura de favoriţi. Asta nu înseamnă că subestimăm adversarul, vom trata cu maximă seriozitate, concentrare şi cu gândul doar la victorie în acest joc.

Ne dorim să valorificăm la maxim fiecare zi petrecută în cantonamentul echipei naţionale. Este un meci pe care trebuie să-l câştigăm, acesta este obiectivul echipei", a declarat Florentin Pera, marţi, la Piteşti, în cadrul unei conferinţa de presă, conform Agerpres.

România, în grupă cu Croaţia, Grecia şi Bosnia

În preliminariile Campionatului European de handbal feminin - EHF EURO 2024, naţionala României a fost repartizată în Grupa 1, alături de Croaţia, Grecia şi Bosnia Herţegovina.

La turneul final vor participa 24 de echipe, primele două clasate din fiecare grupă, plus cele mai bune patru echipe de pe locul al treilea (20 în total).

Gazdele Austria, Ungaria şi Elveţia sunt calificate direct la turneul final, la fel ca şi campioana en titre, Norvegia.