Romania 19-25 Ungaria! Meci dramatic la Euro! Romania a condus 27 de minute, dar repriza a doua a fost de COSMAR! Vezi desfasurarea partidei:

Handbal Gheorghe Tadici Handbal
Data publicarii: Marti 11 Decembrie 2012, 22:45
Data actualizarii: Marti 11 Decembrie 2012, 22:46

Romania 19-25 Ungaria si pierdem orice sansa pentru a prinde semi finalele turneului final din Serbia! Transmite-le fetelor mesajul tau de incurajare!

Romania nu a reusit sa invinga Ungaria desi a avut o prima repriza extrem de buna in care am condus pana in minutul 27; unguroaicele au preluat insa conducerea pe fondul unor greseli in apararea noastra si nu au mai cedat avantajul pana la final!

Romania ramane cu 3 puncte in grupa de calificare in timp ce Ungaria a acumulat 6.

Ultimul meci al nationalei noastre se va disputa peste doua zile, in compania Germaniei, insa ramane doar unul de palmares.

___________________________________________________________________________________________________

FINAL DE MECI

Min 59: Aruncare de la 7 metri pentru noi. Tacalie rateaza si de aceasta data! Repriza DEZASTROASA facuta de Romania!

Min 58: Suporterii maghiari au izbucnit! Atmosfera infernala in sala

Min 57: Stanca rateaza inca o data; unguroaicele se duc la 5 goluri

Min 56: Unguroaicele realizeaza ca sunt aproape de o victorie care le propulseaza in semi finalele turneului final si se apara perfect

Min 55: Repriza perfecta facuta de Gorbicz. Conducatoarei de joc a unguroaicelor ii iese TOTUL

Min 54: Nechita inscrie! IN SFARSIT!

Min 53: Mai sunt 7 minute, dar unguroaicele au 6 goluri avans! Repriza dezastroasa facuta de fetele noastre!

TIME OUT cerut de Tadici: "Nu avem dinamica de joc, miscati bratele, miscati picioarele!"

Min 51: Bradeanu greseste o pasa usoara; Gorbicz recupereaza si unguroaicele se duc la 5 goluri

Min 50: Nu am reusit sa inscriem de 7 minute; Eva Kiss apara inca o data aruncarea Adinei Meirosu

Min 48: Gorbicz duce Ungaria la 4 goluri

Min 46: Doua minute fara gol, avem atacul; toata sala fluiera

Min 44: Unguroaicele se duc din nou la 3 goluri in fata noastra! Verten inscrie un o bolta spectaculoasa

Min 43: TOTO APARA INCA O DATA SENZATIONAL! Nechita inscrie pe contra! Ne apropiem la un gol

Min 42: Dinca inscrie pe inca o contra a noastra

Min 41: Neagu este neatenta si trimite o pasa aiurea; Kovacsicz recupereaza

Min 39: Verten inscrie de pe extrema; Ionela Stanca este inlocuita de Oana Manea!

Min 38: Cristina Neagu marcheaza dupa 5 minute! 17-15

Min 37: Iulia Curea rateaza INCREDIBIL din extrema! Iulia a vrut sa arunce cu bolta, dar a lovit bara

Min 36: Ratam aiurea inca un atac; Ionela Stanca scapa mingea din mana! Toto apara inca o data senzational pe atacul unguroaicelor

Min 35: Toto are o parada exceptionala la o aruncare de pe pivot! Raman 3 goluri avans

Min 34: Ratam inca o data sansa sa ne apropiem la doua goluri!

Min 33 Gorbicz inscrie inca o data cu o aruncare printre aparatoarele noastre!

Min 33: Contra atacul nostru functioneaza inca o data. Ada Nechita inscrie!

Min 32: Geiger inscrie si ea. 16-13 pentru unguroairce!

Min 31: Gorbicz duce scorul la 15-12

Min 31: Incepem in atac, dar Bradeanu trimite in blocaj! Geiger a intrat si ea pe teren in locul Adinei Meirosu

PAUZA

Min 29: Neagu trimite in bara, unguroaicele inscriu pe contra

Min 28: Primim inca un gol de pe extrema! 12-13

Min 27: Grobicz rateaza, e timpul sa preluam din nou conducerea!!!

Min 27: Neagu se ridica inca o data deasupra tuturor si inscrie superb

Min 26: Ratam din nou! Unguroaicele preiau conducerea pe contra atac

Min 25: Orsolya Verten inscrie al treilea sau gol! 11-11

Min 24: Nechita inscrie. Szucsanszki face reface diferenta de un gol

Min 23: Neagu trimite inca o torpila in vinclu si avem 10-8! Blocajul nostru incepe sa functioneze din nou!

Min 22: Szekeres este eliminata doua minute! Avem superioritate!

Min 21: Nechita face un 7 metri si primeste galben! Talida Tolnai intra in locul Paulei Ungureanu! HAI TOTO!

Min 20: Reusim sa inscriem de doua ori consecutiv prin aruncarile senzationale ale Cristinei Neagu si a Adinei Meirosu! BRAVO FETELOR!

Min 19: Ratam atacul, unguroaicele ies pe contra, dar Zamoranski face pasi!

TIME OUT cerut de Tadici: Antrenorul Romaniei a luat foc dupa desincronizarea din aparare! "Nu mai stati si va uitati la Gorbicz cum face stanga-dreapta!"

Min 18: Aceeasi Verten inscrie dupa o gafa in defensiva noastra!

Min 16: Verten inscrie si isi aduce echipa la doar un gol diferenta! 7-6

Min 15: Oana Manea face KO o jucatoare maghiara si este eliminata pentru 2 minute! Va trebui sa ne descurcam in inferioritate

Min 15: Blocajul nostru functioneaza perfect!

Min 14: Nechita este angajata perfect in extrema si inscrie! 7-4 pentru noi!

Min 13: Gorbicz arunca surprinzator, Paula Ungureanu are un reflex de senzatie

Min 11: Inscriu unguroaircele, inscriem si noi prin Cristina Neagu

Min 10: Kovacsic face un gest nesportiv, insa scapa fara eliminare

Min 9: Meirosu primeste galben dupa un fault la Gorbicz

Min 9: Ionela rateaza aruncarea; mingea i-a alunecat din mana

Min 8: Respingem inca un atac! Stanca nu reuseste sa o invinga pe portarita maghiara, dar avem 7 metri!

Min 7: Inceput PERFECT de meci! Recuperam inca o data si Ada Nechita inscrie pe contra! 5-2

Min 6: Avem din nou atacul; Ionela Stanca inscrie! 4-2 pentru noi!

Min 6: Neagu aduce linistea in galeria maghiara cu o aruncare superba

Min 5: Bradeanu a avut sansa sa faca 3-2, dar aruncarea sa a fost blocata. PAULA REUSESTE SA APERE SENZATIONAL PE ATACUL UNGUROAICELOR!

Min 4: Pintea primeste galben pentru un fault la 9 metri

Min 3: Ionela Stanca este angajata perfect de Neagu si egaleaza!

Min 2: Monica Kovacsis recupereaza pe o respingere a Paulei Ungureanu si inscrie!

Min 1: Unguroaicele deschid scorul. Bradeanu egaleaza la faza urmatoare!

Min 1: Din nefericire pentru noi, Anita Gorbicz a fost recuperata si joaca!

A inceput meciul!

UPDATE Vesti bune pentru Gheorghe Tadici. Vedeta nationalei Ungariei, Anita Gorbicz ar putea lipsi si la acest meci, dupa ce a absentat si in intalnirea cu Muntenegru. Jucatoarea de origine maghiara acuza o raceala puternica si este inca incerta pentru partida din aceasta seara.

Zsuzsanna Tomori nu va fi nici ea prezenta pe teren, aceasta fiind suspendata de Federatia Europeana dupa ce a fost eliminata in ultima partida si dupa mai multe gesturi obscene la adresa fanilor muntenegreni

UPDATE Maghiarii vor domina fundalul sonor

Daca la ultimele partide din Serbia, fetele noastre au fost impinse de la spate de mii de romani din tribune, situatia se schimba pentru partida din aceasta seara.

Din cauza conditiilor meteo, doar 150 de romani si-au anuntat prezenta in sala de la Novi Sad.

De partea cealalta, Ungaria va avea parte de o sustinere masiva, pentru ca in Novi Sad traieste o comunitate insemnata de maghiari (aproximativ 10% din populatie).

Fetele lui Tadici nu mai depind de alte rezultate pentru calificarea in semifinalele competitiei. Ungaria este adversarul din seara asta, dupa care urmeaza meciul cu Germania. Doua victorii ne califica direct.

Ungaria este un adversar traditional al romancelor. Ultima data ne-au batut acum patru ani, la Jocurile Olimpice din 2008. In rest, ne-am mai intalnit de alte trei ori, iar fetele lui Tadici au castigat de fiecare data.

Cum arata clasamentul grupei:

Romania a castigat pana acum cu Spania (31-26), a pierdut cu Muntenegru (20-23) si a remizat cu Rusia (21-21).

Ce se mai joaca astazi: Spania-Rusia (ora 17:15), Germania-Muntenegru (19:15), Ungaria-Romania (21:15). Din grupe se califica primele doua clasate.