FOTO ȘI VIDEO Rapid - Metz 32-32. Egal excelent reușit de campioana României după o revenire fabuloasă în repriza a doua

Rapid - Metz liga campionilor handbal Handbal
Data publicarii: Duminica 18 Septembrie 2022, 16:06
Data actualizarii: Duminica 18 Septembrie 2022, 16:40

Rapid a remizat cu Metz, scor 32-32 (16-21), duminică, într-un meci din runda a doua a Grupei B din Liga Campionilor la handbal feminin.

Rapid - Metz 32-32 (16-21)

Rapid a avut un act secund jucat ca la carte. Elevele lui Carlos Viver le-au dominat pe franțuzoaice la toate capitolele și au anulat ecartul de cinci goluri de la pauză.

Cu Diana Ciucă în mare formă și cu Eliza Buceschi, un centru care a ordonat cu luciditate atacurile, Rapid putea da lovitura în ultimele secunde când a avut ultimul atac.

În etapa secundă a grupei, s-au mai disputat partidele dintre Storhamar - Lokomotiva Zagreb 37-13 şi Buducnost - Team Esbjerg 23-28, iar ultima dispută are loc duminică, între Gyor ETO - Kastamonu. În prima partidă din grupa B, Rapid Bucureşti a învins Lokomotiva Zagreb, cu 31-27, astfel că are 3 puncte în clasament.

Rapid Bucureşti va disputa următoarul meci în deplasare, cu Kastamonu, în 25 septembrie.

Min.60 Se termină meciul din Sala Polivalentă. La 32-32, Rapid a avut ultimul atac, elevele lui Carlos Viver au încercat o schemă eficientă însă Eliza Buceschi a pasat greșit și gazdele au ratat șansa unei victorii uriașe în fața campioanei Franței, echipă prezentă sezonul trecut în Final Four.

Min.59 Rapid - Metz 32-32 Le Blevec înscrie din lovitură de la 7 metri.

Min.57 Rapid - Metz 31-31 Rapid e în superioritate numerică după ce Jorgensen a fost eliminată pentru două minute.

Min.54 Rapid - Metz 29-30 Eliza Buceschi înscrie din nou, dar la faza mediat următoare Paula de Almeida punctează.

Min.49 Rapid - Metz 28-29 Eliza Buceschi nu iartă și Rapid se apropie la un singur gol de campioana Franței.

Min.47 Rapid - Metz 27-29 Creșterea substanțială a jocului atât pe plan ofensiv, cât și pe faza de apărare se concretizează și pe tabelă. Rapid are o revenire formidabilă și se apropie la două puncte după golul Lorenei Ostase.

Min.45 Rapid - Metz 24-28 Diana Ciucă are o intervenție providențială și menține avansul de patru goluri. La faza imediat următoare, Ciucă parează din nou excelent.

Min.39 Rapid - Metz 21-23 Eliza Buceschi concretizează o aruncare de la 7 metri, gazdele blochează atacul lui Metz și punctează din nou, prin Espinola Perez. Gazdele se apropie la trei lungimi.

Min.34 Rapid - Metz 18-22 Lopez - Hererro înscrie de două ori pentru Rapid în startul reprizei a doua.

A început repriza a doua! Elevele lui Carlos Viver încep cursa de urmărire

Min.30 Rapid - Metz 16-21 la pauză. Lorena Ostase și Sorina Tîrcă-Grozav au fost principalele marcatoare ale gazdelor, cu câte trei reușite. Rapid a aruncat de 30 de ori spre poarta campioanei Franței, dar a înscris de numai 16 ori. 21 de goluri din 30 de aruncări au marcat handbalistele de la Metz, formație de la care au excelat Almeida de Paula și Bouktit, ambele cu câte cinci goluri.

Min.28 Rapid - Metz 15-20 Franțuzoaicele alternează jocul cu pivotul cu aruncările de la 9 metri și defensiva lui Carlos Viver e făcută șah-mat. În poarta gazdelor e Diana Ciucă.

Min.23 Rapid - Metz 12-16 Sorina Tîrcă-Grozav înscrie din nou cu aruncare violentă de la 9 metri, dar franțuzoicele nu lasă garda jos și găsesc din nou breșe în apărarea gazdelor. Fiica legendarei Mariana Tîrcă mai punctează încă o dată printr-o aruncare înșelătoare.

Min.20 Rapid - Metz 9-15 Time-out-ul cerut de antrenorul echipei franceze are efect și formația oaspete se desprinde la șase goluri.

Min.18 Rapid - Metz 9-13 Lorena Ostase reduce din diferență după un contraatac purtat în mare viteză.

• 9 goluri din 16 aruncări a reușit Rapid până în min.18
  • 13 goluri din 18 aruncări a marcat Metz până în min.18

Min.15 Rapid - Metz 7-12 În sfârșit, Rapid amenință de la linia de 9 metri și torpila Sorinei Grozav scutură plasa franțuzoaicelor.

Min.12 Antrenorul campioanei României, Carlos Viver, cere time-out. Defensiva Rapidului și-a arătat fragilitatea în primele 10 minute. Goalkeeper-ul Kapitanovic a avut o serie de intervenții excelente însă nu e protejată de apărarea altădată compactă a campioanei din Liga Florilor.

Min.11 Rapid - Metz 6-9 Orlane Kanor marchează pentru campioana României, dar imediat înscrie și Laura Kanor pentru puternica grupare din Franța și mărește avansul oaspetelor.

Min.7 Rapid - Metz 5-5 Elevele lui Carlos Viver mizează mult pe angajările pivotului, dar extremele nu par mobile în startul de meci. Totuși, campioana României egalează după golurile reușite de Hernandez și Guttierez.

Min. 5 Rapid - Metz 3-5 Eliza Buceschi anulează din avansul campioanei Franței

Min.3 Rapid - Metz 1-2 Început echilibrat de meci, cu goluri rapide la ambele porți.

A început partida din Sala Polivalentă!

Rapid București întâlnește azi, în etapa a doua a Grupei B din Liga Campionilor, echipa franceză Metz.

Partida e un adevărat test pentru constelația de vedete a spaniolului Carlos Viver pentru că Metz a fost prezentă în Final Four în ediția trecută.

Formația antrenată de Carlos Viver a debutat în grupele Ligii Campionilor la Zagreb, unde s-a impus cu 31-27. Cele mai bune marcatoare au fost Eliza Buceschi și Alexandra Badea, ambele cu 6 goluri.

Metz a început perfect acest sezon, acumulând cinci victorii din cinci meciuri în toate competițiile.

În Grupa B a Ligii Campionilor, Metz a câștigat în prima etapă cu Storhamar, scor 31-22.