FOTO Rapid - Metz 31-34 (18-16), în Liga Campionilor la handbal feminin. Victorie scăpată printre degete

Rapid - Metz Handbal feminin Liga Campionilor Handbal Rapid - Metz, în Liga Campionilor / Foto: Sport Pictures
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 14 Ianuarie 2024, 18:29
Data actualizarii: Duminica 14 Ianuarie 2024, 18:30

Rapid a condus aproape tot jocul din Sala Polivalentă, însă a fost învinsă de Metz, care a avut un final aproape perfect.

ACUM: Rapid - Metz 31-34 (18-16)

Min.54 Rapid - Metz 31-30 Janjusevic înscrie pentru Rapid un gol esențial. Tensiunea e la cote maxime, greul cade tot pe Orlane Kanor în atac.

Min.51 Rapid - Metz 28-28 Crește dramatismul, Rapid ratează pe bandă rulantă și irosește șanse mari de a înscrie.

Min.44 Rapid - Metz 23-22 Rapidistele nu mai găsesc soluții pe atac și toată greutate cade pe Orlane Kanor. Centrul gazdelor își asumă responsabilitatea de a amenința poarta lui Metz, dar de multe ori e "citită" de adversare.

Min.38 Rapid - Metz 22-20 Orlane Kanor face șah-mat apărarea lui Metz, Rapid ia din nou un avans de două goluri.

Min.35 Rapid - Metz 20-18 Janusevic e eliminată două minute. Rapid va juca în inferioritate numerică.

A început repriza a doua!

PAUZĂ în Sala Polivalentă! Repriză excelentă pentru Rapid care a știut să contracareze pătrunderile în forță ale franțuzoaicelor.

Final de primă repriză! Ivana Kapitanovic, care o înlocuiește pe Diana Ciupe, apără o aruncare de la 7 metri în ultima secundă a primei reprize.

Min.30 Rapid - Metz 18-16

Min.28 Rapid - Metz 16-15 Sarak Bouktit înscrie pentru Metz.

Min.23 Rapid - Metz 12-11 Alexandra Badea înscrie din extrema dreaptă, dintr-un unghi foarte greu.

Min.20 Rapid - Metz 10-10 Alicia Fraga Fernandez are o nouă sclipire în extrema stângă și egalează, în uralele celor 4.000 de spectatori! Diana Ciucă anticipează o nouă aruncare a franțuzoaicelor - a treia intervenție consecutivă pentru componenta naționalei.

Min.15 Rapid - Metz 9-8 Diana Ciucă se arcuiește și intervine providențial. Încă o paradă pentru portarul Rapidului, o intervenție de moral. Apărarea funcționează, însă pe faza de atac gazdele încep să se precipite din cauza defensivei oaspetelor, care joacă din ce în ce mai agresiv.

Min.12 Rapid - Metz 8-7 Time-out-ul cerut de Metz dă rezultate. Valentini reduce din diferență. Metz mai are deficit doar un gol, dar Kanor pătrunde și scoate o aruncare de la 7 metri.

Min.10 Rapid - Metz 8-5 Antrenorul franțuzoaicelor cere time-out.

A început meciul din Sala Polivalentă! Peste 4.000 de oameni au umplut arena din Parcul Tineretului.

Știrea inițială

Meciul de duminică de la Sala Polivalentă va fi sold-out, după cum anunță site-ul oficial al clubului giuleștean. Chiar dacă nu le au în lot pe Sorina Grozav, Lara Gonzalez, Eliza Buceschi și Estavana Polman, Rapid deține mai multe atuuri pentru a le pune în dificultate pe franțuzoaice.

Antrenorul Rapidului, David Ginesta Montes, a evidențiat valoarea franțuzoaicelor, care se află în grupul echipelor favorite pentru câștigarea Ligii Campionilor.

„Metz știm foarte bine că este o echipă foarte puternică și e foarte, foarte periculoasă echipa în apărare și contraatac. Cum este acum grupa în Liga Campionilor, pentru noi e o finală. Avem patru echipe acolo cu două-trei puncte diferență și trebuie să câștigăm aici, acasă. Jucăm cu suporterii, jucăm la Sala Polivalentă, sper că full. Va fi război", a declarat David Ginesta Montes.

Săptămâna trecută, Metz a trecut de Vipers cu 31-29, într-un meci în care adversara a jucat de la egal la egal trei sferturi din meci. Campioana Franței și-a demonstrat superioritatea pe finall.

În ultimele două deplasări în Liga Campionilor, Metz s-a impus la Vipers cu 36-34 și cu Krim Ljubljana cu 28-22. A cedat doar la liderul Team Esbjerg, scor 27-29.