Performanță istorică! Gloria Bistrița s-a calificat în Final Four-ul European League

Gloria Bistrita European League Handbal
Data publicarii: Sambata 23 Martie 2024, 17:19
Data actualizarii: Sambata 23 Martie 2024, 17:19

Gloria Bistrița a reușit o performanță istorică!

Echipa de handbal feminin Gloria Bistriţa a învins sâmbătă, pe teren propriu, formaţia Mosonmagyarovari KC, scor 27-25 (15-15), şi în manşa retur din sferturile de finală ale European League. Gloria s-a calificat neînvinsă la Turneul F4 de la Graz.

Gloria Bistrița, calificare în Final Four-ul European League

Principalele marcatoare ale partidei au fost Laslo 8 goluri, De Araujo 4, Rodriguez 4, pentru Gloria, respectiv Lancz 6, Toth 5, Stranigg 4, pentru formaţia ungară.

Formaţia bistriţeană a fost repartizată direct în faza grupelor şi a încheiat neînvinsă în grupa C, cu rezultatele: 26-23 şi 29-26 cu MKS Lublin, 35-27 şi 33-24 cu HSG Bensheim, 19-19 şi 34-29 cu Neptunes Nantes. În meciul tur din sferturi cu Mosonmagyarovari KC s-a impus cu scorul de 32-30.

În sferturile European League s-a mai calificat Dunărea Brăila, care dispută duminică returul cu HC Podravka (32-26 în tur). În celelalte două sferturi se duelează Thuringer HC – Storhamar şi Neptunes Nantes – Sola HK.

Turneul Final Four va avea loc în 11-12 mai, la Graz. Deţinătoarea trofeului este Ikast Handbold, care evoluează în acest sezon în Liga Campionilor.