L'Equipe se distrează pe seama Rapidului după umilința din Liga Campionilor: "Nu au existat"

Rapid L Equipe Metz Handbal Rapid - handbal feminin
Data publicarii: Luni 23 Octombrie 2023, 08:11
Data actualizarii: Luni 23 Octombrie 2023, 08:11

Rapid a fost demolată de Metz, scor 22-33, în etapa cu numărul cinci din grupele Ligii Campionilor la handbal feminin.

Prestigiosul cotidian francez L'Equipe nu a avut milă de Rapid după eșecul dureros din deplasare. La pauză, Metz a avut un avantaj de șase goluri, scor 16-10.

Ce scrie L'Equipe după Metz - CS Rapid 22-33

Jurnaliștii francezi scriu despre cum jucătoarele lui Metz au oferit o demonstrație de forță împotriva Rapidului:

"Campioanele au dominat Rapid București, duminică, în Liga Campionilor. Kristina Jorgensen a încântat publicul de pe Metz Arena. Rapid, pur și simplu nu a existat. Kristina Jorgensen a reușit să înscrie chiar și cu mâna stângă, mai trebuia să o facă doar cu o mișcare de Kung Fu.

Metz a pus piciorul în prag după doar zece minute de joc, când scorul era 6-3. Rapid a fost copleșită de jocul adversarele, de acuratețea acestora. Singura emoție pe care a avut-o Metz a fost spre finalul primei reprize, când Sarah Bouktit a acuzat dureri la glezna piciorului drept", se arată în materialul publicat în L'Equipe.

Parcurs dezamăgitor pentru Rapid în Liga Campionilor

Rapid ocupă locul 6 în Grupa B, cu o singură victorie obținută în primele cinci etape. După ce în stagiunea precedentă au avut un parcurs magnific în Liga Campionilor, giuleștencele au parte de un sezon dificil acum.

Doar Ferencvaros și Zaglebie Lubin stau mai prost decât Rapid, având 1, respectiv zero puncte.

Numai primele două clasate din grupă se califică automat în sferturile de finală, locurile 3-6 merg în faza optimilor.

Pentru Rapid urmează un duel pe teren propriu în Liga Campionilor, în fața celor de la Krim Ljubljana.

Echipa pregătită acum de fostul secund, David Ginesta Montes, a mai suferit o umilință în actualul sezon din Liga Campionilor. A fost acel eșec în fața celor de la Herning-Ikas, scor 27-35, pe teren propriu.

Rapid a început sezonul cu antrenorul Kim Rasmussen pe bancă, dar acesta a fost demis pe 14 septembrie. De atunci, David Ginesta Montes și-a asumat rolul de principal.