Victorie uriasa in Liga Campionilor: Hypo 26-31 Oltchim!

Data publicarii: Sambata 06 Februarie 2010, 21:18
Data actualizarii: Sambata 06 Februarie 2010, 22:52

Oltchim a reusit prima victorie in grupa principala din Liga Campionilor. Fetele de la Valcea au dominat meciul cu Hypo si au castigat cu 26-31.

Oltchim a inceput in forta meciul de la Viena, conducand dupa doar sase minute cu 5-1, dar in urmatoarele 10 minute a avut o cadere inexplicabila, marcand doar de doua ori, dar primind opt goluri (9-7). Antrenorul Radu Voina a cerut time-out, iar jucatoarele sale au revenit rapid in joc, 10-9 (min. 17). Schimbarea portarului Talida Tolnai, cu Paula Radulescu (7 interventii in 12 minute), a contribuit la moralul jucatoarelor valcene, care nu au mai cedat avantajul pana la pauza, 18-13.

Foarte motivate, jucatoarele de la Oltchim au impus ritmul de joc si in partea a doua, dar fara a uita de aparare, care au incomodat vizibil formatia austriaca. Contraatacul a functionat perfect (14-21, min. 37 si 16-25, min. 45), astfel incat treptat, Hypo a fost nevoita sa se impace cu gandul infrangerii. Oltchim a obtinut o victorie pretioasa, in deplasare, in fata campioanei Austriei, care nu a putut contracara jocul bun si nici determinarea romancelor.

Marcatoarele Oltchimului au fost Vizitiu 8 goluri, Manea 6, Neagu 5, Stanca 5, Maier 4, Meirosu 2, Puscasu 1, in timp ce pentru Hypo Viena s-a remarcat Limal, autoare a 7 goluri.
Tot sambata, in deplasare, detinatoarea trofeului Viborg HK, la care evolueaza si Cristina Varzaru, a invins la limita formatia rusa Dinamo Volgograd, scor 30-29 (20-16). Cristina Varzaru a marcat 8 goluri pentru Viborg.

Dupa primul meci din grupa a II-a, Oltchim se instaleaza pe locul I, cu 2 puncte, urmata de Viborg HK, tot cu 2, Dinamo Volgograd si Hypo Viena, ambele cu 0 puncte.

In urmatoarea etapa din grupa a II-a, Viborg HK va primi vizita austriecelor de la Hypo Viena (in 13 februarie), in timp ce Oltchim va juca pe teren propriu, cu Dinamo Volgograd (14 februarie).
Primele doua clasate in fiecare din cele doua grupe principale se vor califica in semifinalele Ligii Campionilor. Obiectivul acestui sezon european pentru Oltchim este jucarea finalei competitiei, in care anul trecut s-a oprit in penultimul act.