Thriller la Volgograd! Viborg a castigat in ultima secunda!

Dinamo Volgograd Viborg Handbal
Data publicarii: Sambata 06 Februarie 2010, 15:05
Data actualizarii: Sambata 06 Februarie 2010, 15:06

Castigatoarea Ligii Campionilor la handbal feminin, Viborg HK, la care joaca si componenta nationalei Romaniei Cristina Varzaru, a invins sambata, in deplasare, formatia rusa HC Dinamo Volgograd, scor 30-29 (20-16), in meci contand pentru grupa a II-a, in care evolueaza si Oltchim Ramnicu Valcea.

Nordicele au dominat categoric prima repriza, avand si 7 goluri diferenta (15-8), dar dupa pauza, vedeta lor, Bojana Popovici, nu a mai dat randament, fiind luata „om la om”, astfel ca ofensiva celor de la Viborg a suferit serios.

Campioana Rusiei a revenit pe tabela, intr-o atmosfera incendiara creata de fani, reusind sa egaleze cu un sfert de ora inaintea finalului, 24-24. Avdekova a aruncat tribunele „in aer”, cand a marcat pentru 26-25, in minutul 48, finalul fiind dramatic. Sapte minute mai tarziu, Dinamo se afla tot la conducere, 29-28, dar cu un minut inaintea finalului, Bojana Popovici si-a readus echipa in avantaj, 30-29. Rusoaicele au ratat apoi ultimul atac, Viborg nereusind nici ea sa mai inscrie.

Extrema dreapta Cristina Varzaru a fost titulara si a fost cea mai buna marcatoare a formatiei sale, cu 8 goluri. De la Dinamo Volgograd s-a remarcat Kochetova, cu 12 reusite.

Campioana Romaniei va debuta in grupa a II-a, tot sambata, in deplasare, cu Hypo Viena (ora 21.20).

In urmatoarea etapa din grupa a II-a, Viborg HK va primi vizita austriecelor de la Hypo Viena (in 13 februarie), in timp ce Oltchim va juca pe teren propriu, cu Dinamo Volgograd (14 februarie).

Primele doua clasate in fiecare din cele doua grupe principale se vor califica in semifinalele Ligii Campionilor. Obiectivul acestui sezon european pentru Oltchim este jucarea finalei competitiei.