HCM, la pamant in Liga! Campioana a pierdut si al treilea meci!

HCM Constanta Handbal
Data publicarii: Joi 13 Octombrie 2011, 22:15
Data actualizarii: Joi 13 Octombrie 2011, 22:16

HCM Constanta a fost invinsa pe teren propriu,de slovenii de la Cimos Koper, scor 25-27 (14-14), in etapa a III-a din grupa C a Ligii Campionilor.

HCM a debutat cu cinci atacuri ratate si un singur gol, dand ocazia astfel slovenilor sa preia conducerea, 1-2 (min. 5). Toma a egalat de la 7 metri, dar Cimos a trecut din nou in avantaj, 4-7 (min. 12), doar portarul Mihai Popescu limitand proportiile scorului (7 interventii in min. 13). Acelasi Toma a adus egalarea in minutul 18, 8-8, iar Stavrositu si-a adus echipa in avantaj pentru prima data, 9-8, un minut mai tarziu, in uralele fanilor. Meciul a continuat echilibrat (12-12, min. 25), pentru ca la pauza, tabela sa arate scorul 14-14.

Alexandru Csepreghi a fost omul inceputului de repriza secunda, marcand de trei ori in primele cinci minute, astfel ca HCM a reusit sa ajunga la 20-15 (min. 37). Slovenii nu au gasit antidotul, alergand permanent dupa egalare, 22-18 (min. 44), extrema Sabou fiind aplaudat la scena deschisa pentru realizarile spectaculoase (24-21). Au urmat minute de joc mai slab ale gazdelor, de care a profitat Cimos Koper, apropiindu-se la 24-23 (min. 51). HCM si-a pierdut si mai mult concentrarea, fiind egalata, 24-24 (min. 52), dar slovenii nu s-au multumit cu atat. Bogunovici a inscris pentru 24-25 (min. 53), iar din acel moment, partida a devenit o ruleta. Bombac a marit avantajul la 24-26 (min. 54), iar ultimele minute nu au adus nimic imbucurator in jocul campioanei Romaniei (24-27, min. 57), care a fost nevoita sa se incline pentru a treia oara la rand, in noul sezon al Ligii Campionilor. in finalul meciului, Cimos Koper a ramas in patru jucatori, dupa o dubla eliminare la Bombac si un cartonas rosu la Brumen. Scor final, 25-27, iar HCM Constanta ramane cu 0 puncte in grupa C, dupa trei partide.

Marcatori:

HCM: Csepreghi 6 goluri, Sabou 4, Novanc 4, Stavrositu 3, Ghionea 2, Toma 2, Buricea 1, simicu 1, Riganas 1, Irimescu 1.

Cimos Koper: Bogunovici 5 goluri, Bombac 5, Krivokapici 5, Brumen 3, Mlakar 3, Rapotec 3, Poklar 1, Bundalo 1, Dobelsek 1.

Din lotul formatiei constanetene a absentat interul titular Alexandru Stamate, accidentat.

La meciul de la Buzau, suporterii HCM au afisat si un banner in memoria baschetbalistului american Chauncey Hardy, decedat duminica, dupa ce a fost batut intr-un club din Giurgiu. in debutul partidei a avut loc si un moment de reculegere, in memoria fostului antrenor al nationalei Romaniei, Vlase Oprea, care a decedat la varsta de 84 de ani.

in primele doua partide, HCM a pierdut, in deplasare, cu Wisla Plock (29-30) si, pe teren propriu, cu liderul HSV Hamburg (26-34).

Celelalte doua meciuri din runda a treia se vor juca, duminica, intre Wisla Plock-St. Petersburg, respectiv HSV Hamburg-HC-Metalurg.

in continuare, HCM Constanta are urmatorul program in grupa C: cu St. Petersburg HC (in deplasare, 19 octombrie), cu HC Metalurg Skopje (in deplasare, 19 noiembrie si pe teren propriu, 24 noiembrie), cu HSV Hamburg (in deplasare, 1 decembrie), cu Orlen Wisla Plock (pe teren propriu, 9 februarie 2012), cu cu St. Petersburg HC (pe teren propriu, 16 februarie) si cu RK Cimos Koper (in deplasare, 25 februarie).

Primele patru clasate din fiecare din cele patru grupe se vor califica in turul urmator.

Sursa: Mediafax