Suntem in semifinale: Romania 23-21 Muntenegru! Trimite-le un mesaj fetelor

Paula Ungureanu Handbal
Data publicarii: Marti 14 Decembrie 2010, 18:33
Data actualizarii: Marti 14 Decembrie 2010, 21:07

Cristina Neagu a fost desemnata cea mai buna jucatoare a meciului

Singurul portar al Romaniei, Talida Tolnai a inceput excelent disputa cu Muntenegru, cu doua interventii incurajatoare, dupa care Neagu a deschis scorul. Tolnai a continuat in acelasi ritm, aducand incredere coechipierelor, si aceeasi Neagu a marcat pentru 2-1, in cel mai important meci al Romaniei de pana acum, cu miza de calificare in semifinale.

Bojana Popovici a adus Muntenegru pentru prima data in avantaj, 2-3, dupa o nesincronizare a defensivei noastre, dar Neagu a egalat, 3-3 (min 12). Meciul a continuat cu duritati din partea adversarelor, prima eliminare de doua minute venind in minutul 15, la Mehmedovici (6-4, dupa o reusita a omniprezentei Cristina Neagu).

Romania s-a vazut din nou condusa, in minutul 23, 6-9, dupa ce fetele noastre nu marcasera timp de 8 minute.

"Avem nevoie de suturi, tata. Nu pe jos, acolo apara portarul lor. Nu putem sta doar in Cristina Neagu. Mergeti si spre extreme un pic!", le-a spus antrenorul Radu Voina jucatoarelor sale, la time-out-ul luat de urgenta. Primul gol de pe pivot a venit in minutul 26, de la Oana Manea, 9-10, tot ea egaland, 11-11, pentru ca la pauza tabela sa arate, 13-12.

In ultimele 10 secunde s-au marcat doua goluri, cel al Cristinei Neagu, care a readus Romania in avantaj, fiind aclamat de intreaga banca tricolora. Dupa 30 de minute, Neagu avea deja 7 goluri marcate, iar Tolnai 10 interventii.
Partea a doua s-a derulat sub semnul impulsivitatii. Ambele echipe s-au grabit la finalizare, au pierdut mingi importante, dar Romania a reusit sa isi revina la timp si sa-si mareasca avantajul, 18-13 (min. 44).

Oana Manea a avut un aport important la realizarile din ultimele 10 minute ale partidei, iar cand Geiger a mai marcat o data, 19-13 (min. 45), zarurile pareau aruncate. Fetele noastre au tras din greu pana la final si, in pofida efoturilor adverse (22-20, min. 58) au obtinut o victorie decisiva in cursa pentru semifinale, dar castigand si moral, dupa ce au pierdut doua coechipiere - Varzaru si Ungureanu - in meciurile anterioare. Talida Tolnai a fost jucatoarea meciului, cu 21 interventii.

Marcatoare:
Romania - Neagu 11 goluri, Geiger 4, Manea 3, Ardean-Elisei 2, Nechita 1, Stanca 1, Han 1.
Muntenegru - Popovici 7 goluri, Jovanovici 5, Radicevici 3, Savici 2, Knezevici 2, Mehmedovici 1, Lazovici 1.

Ultimele meciuri din grupa vor avea loc joi, dupa programul: 17.45 Romania - Rusia, 19.45 Spania - Croatia, 21.45 Danemarca - Muntenegru.

Primele doua clasate in grupele principale vor juca semifinalele, incrucisat, in 18 decembrie. Invinsele vor disputa finala mica, iar invingatoarele din semifinale, vor evolua pentru medaliile de aur, ambele meciuri fiind programate in 19 decembrie, ultima zi a CE.

UPDATE: Paula Ungureanu are nevoie de 6 luni de recuperare dupa accidentarea din meciul cu Croatia

Desfasurarea meciului:

Min 60: FINAL! Romania a castigat cu 23-21 si are sanse mari de calificare in semifinale
Min 30: PAUZA.
Marcatoarele Romaniei: Neagu (7), Ardean Elisei (1), Geiger (3), Manea (2)
Min 29:
Cristina Neagu marcheaza al saselea gol. Conducem cu 12-11
Min 28:
Oana Manea egaleaza la 11
Min 26:
Geiger inscrie de doua ori si reduce din diferenta. Oana Manea marcheaza pe contraatac si este 9-10
Min 23:
Portarita Muntenegrului face un meci mare: 6-9
Min 19:
Muntenegrenele revin in joc si inscriu de trei ori: 6-7
Min 16:
Neagu desprinde Romania la 2 goluri diferenta: 6-4!
Min 14:
Ardean inscrie din pasa lui Neagu!
Min 12:
Neagu face show in acest debut de meci: inscrie al treilea gol!
Min 10:
Popovici inscrie pentru Muntenegru
Min 9:
Pierdem mingea ușor si Mehmedovic marcheaza pe contraatac!
Min 7: GOL fabulos pentru Neagu!
Min 5:
Jovanovic marcheaza pentru Muntenegru
Min 3: GOOOL Neagu! Romania incepe in forta meciul dupa 2 interventii  bune ale lui Tolnai!

Sursa: Mediafax