Primul pas spre semifinale: Romania 31-22 Croatia! Am castigat clar, dar am pierdut-o pe Paula Ungureanu

Romania Croatia Handbal
Data publicarii: Luni 13 Decembrie 2010, 21:11
Data actualizarii: Luni 13 Decembrie 2010, 21:28

Oana Manea a fost desemnata cea mai buna jucatoare a meciului

Romania a inceput mult mai bine disputa cu Croatia, decat precedentele confruntari de la turneul final, 3-1 (min. 5), dar adversarele, desi au practicat un joc lent, au tinut aproape, 5-5 (min. 11), mai ales datorita apararii "visatoare" a fetelor noastre.

Ardean-Elisei a dus Romania la doua goluri pentru prima data, 7-5 (min. 14), dupa doua interventii consecutive ale Paulei Ungureanu, diferenta mentinuta constant pana spre pauza (11-9, min. 22). Dupa 30 de minute, 14-12, dar jocul a fost fara stralucire, miza punandu-si amprenta asupra evolutiei ambelor echipe.

Tricolorele au iesit in evidenta prin combinatiile cu pivotul Oana Manea, cea mai buna jucatoare din tabara noastra in prima repriza. Banca Romaniei a tremurat serios in minutul 27, cand Neagu a calcat stramb, fiind nevoita sa paraseasca terenul, dar a revenit ulterior.

La reluare, aceeasi Manea a contribuit la marirea diferentei, 15-12, exemplul sau fiind urmat de doua ori si de Ada Nechita pe contraatac, pentru primele sale goluri la CE (17-12, min. 36).

Din acel moment, tricolorele au fost mai atente, au tinut de fiecare atac (22-17, min. 44 si 26-20, min. 54), iar in aparare au reusit sa contracareze multe din actiunile adverse. Romania a castigat un meci important in cursa pentru semifinale, scor 31-22, dar si curaj pentru dificilele confruntari cu Muntenegru si Rusia.

La doar 22 de ani, Cristina Neagu a reusit faza meciului, in minutul 51, cu un gol spectaculos, sutul masurand 80 de kilometri pe ora.

Momentul tragic al partidei, in pofida victoriei, a fost accidentarea grava a portarului Paula Ungureanu, din minutul 46, cand i-a "sarit" genunchiul stang, dupa un gol al croatei Horvat. Meciul a fost intrerupt cateva minute, handbalista nereusind sa isi revina, pentru a fi scoasa pe brate in afara terenului.

Marcatoare:

Romania – Neagu 7 goluri, Manea 7, Fiera 4, Stanca 4, Nechita 4, Geiger 1, Bradeanu 1, Paraschiv 1, Ardean-Elisei 1, Han 1.
Croatia – Penezici 6 goluri, Franici 5, Zebici 3, Horvat 3, Golubici 2, Serici 1, Pavici 1, Gace 1.

Tricolorele au acumulat 4 puncte in grupa I, iar ultimul meci al zilei, dintre Danemarca si Rusia va stabili configuratia clasamentului dupa prima zi. Tot luni, in primul meci de la Herning, Spania - Muntenegru, scor 20-22.

21.45 Danemarca-Muntenegru.

Min 59: Ada Nechita este intr-o forma de zile mari. Conducem la noua goluri diferenta

Min 46: Tolnai a intrat in poarta Romaniei

Min 45: 22-18 / Momente infricosatoare pe teren. Paula Ungureanu urla de durere, dupa ce s-a accidentat grav la genunchi. Cel mai probabil, Paula va rata tot turneul

Min 36: 17-12 / Ada Nechita marcheaza din nou si antrenorul Croatiei cere imediat time-out

Min 35: 16-12 / Ada Nechita inscrie primul gol al sau in acest meci

Min 31: Oana Manea reuseste sa desprinda echipa Romaniei la trei goluri pe tabela. (15-12)

Min 30: PAUZA. Romania a avut in mai multe randuri sansa de a se desprinde la trei goluri, insa dupa 30 de minute conducem cu 14-12 si putem spera la o victorie in primul meci din faza grupelor principale.

In timpul unui time-out, pe final de repriza, Radu Voina le-a transmis fetelor: "Croatele nu au cum sa ne surprinda!"

Min 26: Cristina Neagu acuza din nou probleme medicale

Min 21: 11-9 / Marcatoarele Romaniei: Neagu(3), Manea(4), Ardean Elisei(1), Paraschiv(1), Fiera(2)

Min 10: 5-5 / Meci foarte echilibrat. Romania a condus la doua goluri, acesta fiind cea mai mare diferenta de pana acum

Min 8: 5-4 / Croatele tintesc bara si avem sansa sa ne distantam la doua goluri, dar Elisei calca semicercul in momentul sutului

Min 3: Neagu se resimte in urma unui contact dur si are nevoie de interventia medicilor

Min 2: Cristina Neagu deschide scorul dupa un inceput echilibrat de meci