Dunărea Brăila - Borussia Dortmund 27-22. Calificare en-fanfare în grupele EHF European League

dunarea braila Borussia Dortmund EHF European League Handbal Handbal
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 19 Noiembrie 2023, 19:32
Data actualizarii: Duminica 19 Noiembrie 2023, 19:41

Mireya Gonzalez Alvarez (șase goluri) a fost cea mai bună marcatoare a formației din Brăila.

Dunărea Brăila s-a calificat în grupele competiţiei feminine de handbal EHF European League, după ce a învins echipa germană BV Borussia 09 Dortmund, cu scorul de 27-22 (13-9), duminică, pe teren propriu, în manşa secundă din turul al treilea preliminar.

Dunărea a câştigat şi prima manşă, cu scorul de 25-24.

Primul sfert de oră a fost unul echilibrat, după care Dunărea a preluat controlul, iar la pauză brăilencele aveau patru goluri avantaj pe tabelă (13-9). Ecartul maxim a fost de şase goluri, iar în cele din urmă echipa antrenată de Jan Leslie s-a impus cu 27-22.

Pentru Dunărea au marcat Mireya Gonzalez Alvarez 6 goluri, Kristina Liscevic 5, Katarina Jezic 4, Mariam Nadia Mohamed 3, Larissa Fais Munhoz Araujo 2, Jessica Quintino Ribeiro 1, Maria Kanaval 1, Meike Schmelzer 1, Francielle Gomes da Rocha 1, Liliana Da Silva Venancio 1, Kira Trusova (portar) 1, Andreea Popa 1.

Kira Trusova a avut 18 intervenţii (54,55%), iar Elena Şerban a avut 2 intervenţii (22,22%). Golurile oaspetelor au fost reuşite de Anna-Lena Hausherr 4, Alicia Stolle 4, Maraike Kusian 3, Emma Olsson 3, Lisa Antl 2, Harma Anna Cornelia van Kreij 2, Frida Namo Roenning 2, Carmen Campos Costa 2.

Tess Lieder a apărat 7 şuturi (29,17%), iar Sarah Wachter (40,00%). Au arbitrat croaţii Ante Mikelic şi Petar Paradina, iar delegat EHF a fost maghiarul Ferenc Bonifert.