Dinamo - Veszprem, marele meci din Champions League! „Dulăii” au obținut un punct pe final, după ce au avut meciul în propriile mâini

Dinamo EHF Champions League Marian Cozma Veszprem Xavi Pascual Handbal
Data publicarii: Joi 15 Decembrie 2022, 20:23
Data actualizarii: Joi 15 Decembrie 2022, 21:14

Fostele echipe ale regretatului handbalist român ucis în Ungaria joacă pentru calificarea în primăvara Ligii.

Min. 60 Dinamo - Veszprem 31 - 31 | FINAL ca prin urechile acului! „Dulăii” obțin un punct, după ce au avut meciul în mână.

Min. 36 Dinamo - Veszprem 18-16 | Start de repriză fantastic pentru „dulăi”. Ghionea îi duce pe dinamoviști în avantaj la două goluri, după ce transformă perfect o lovitură de la șapte metri.

Min. 31 Dinamo - Veszprem 13-16 | Bucătaru are o paradă fantastică! Partea a doua a început.

Min. 30 Dinamo - Veszprem 13-16 | Kuduz aruncă din propria jumătate și punctează pentru „dulăi”. Este pauză!

Min. 20 Dinamo - Veszprem 8-10 | Bucătaru, fără reacție. Oaspeții conduc.

Min. 11 Dinamo - Veszprem 6-6 | Akimenko restabilește egalitatea după ce se înalță peste defensivă și aruncă puternic.

Min. 3 Dinamo - Veszprem 1-2 | Nilsson încarcă și trage și îi aduce pe oaspeți în avantaj.

Min. 1 Dinamo - Veszprem 0-0 | „Dulăii”, pregătiți de un meci important în grupele Ligii Campionilor la handbal masculin.

știre inițială

Dinamo - Veszprem, meci crucial pentru calificarea în primăvara Champions League, se joacă astăzi în Sala Polivalentă din București, LIVE TEXT de la ora 19:45 pe sport.ro.

Elevii lui Xavi Pascual ocupă poziția a patra în grupă, loc de play-off pentru optimi.

Va fi un meci cu o încărcătură emoțională deosebită, având în vedere că pe cele două echipe le leagă numele regretatului handbalist Marian Cozma, omorât pe 8 februarie 2009 la doar 26 de ani într-o discotecă din Veszprem.

Dinamo: ”Minutul 8 este al lui Marian Cozma”

”Minutul 8 pentru Marian Cozma!”, a anunțat Dinamo pe pagina oficială de Facebook, rememorând ce s-a întâmplat la meciul tur din Ungaria:

”Minutul 8 al meciului disputat la Veszprem, pe 28 septembrie... Când cronometrul jocului a arătat 7:00, toți cei 5000 de spectatori s-au ridicat în picioare și timp de 60 de secunde au ținut un lung moment de reculegere în memoria lui Marian Cozma. Niciun sunet în tribune, doar ecourile luptei de pe suprafața de joc.

La Veszprem, ca și în #FamiliaDinamo, spiritul lui Marian este încă viu, iar oamenii îi onorează memoria de fiecare dată.

Minutul 8 este al lui Marian Cozma”.

Clasamentul Grupei A din EHF Champions League

* Primele două clasate se califică în play-off-ul pentru sferturile de finală, locurile 3-6 merg în play-off-ul pentru optimi.

Foto și video: CS Dinamo Handbal