CSM București - Buducnost 44-26 | Victorie clară pentru „tigroaice” în fața echipei Bojanei Popovic!

CSM Bucuresti Buducnost EHF Champions League Grace Zaadi Laura Glauser Handbal CSM București - Buducnost în EHF Champions League / Sursa foto: SportPictures, Răzvan Păsărică
Data publicarii: Duminica 07 Ianuarie 2024, 18:24
Data actualizarii: Duminica 07 Ianuarie 2024, 18:27

CSM București a câștigat duelul de pe teren propriu cu Buducnost.

CSM București - Buducnost 44-26 (24-15)

FINAL! CSM București se impune fără drept de apel în fața echipei Bojanei Popovic, la 18 goluri diferență. Cea mai bună marcatoare a „tigroaicelor” a fost Ingstad, care a înscris 8 goluri din 8 aruncări, urmată de Cristina Neagu, cu 7 reușite.

Minutul 51: CSM - Buducnost 40-24! Ivanovic reușește să înscrie primul gol al oaspeților după zece minute fără reușită.

Minutul 46: CSM - Buducnost 37-23! Gazdele scapă pe contraatac și reușesc să mai marcheze o dată, prin Flippes.

Minutul 40: CSM - Buducnost 30-20! „Tigroaicele” scapă pe contraatac, Nikolic primește ideal și înscrie!

Minutul 31: CSM - Buducnost 24-16! Ivana Godec marchează primul gol al reprizei secunde cu o aruncare de la șapte metri!

A început a doua repriză!

PAUZĂ! CSM - Buducnost 24-15! Avantaj mare pentru tigroaice la pauză, după ce Ostergaard a înscris în urma unei recuperări, cu poarta goală, la ultima fază de joc!

Minutul 25: CSM - Buducnost 20-13! Niakate pătrunde, profită de superioritatea numerică venită după eliminarea de două minute a Crinei Pintea și înscrie!

Minutul 17: CSM - Buducnost 15-10! Ivanovic o ia prin surprindere pe Glauser, care rămâne fără replică la aruncarea sa.

Minutul 16: CSM - Buducnost 14-8! Arntzen prinde o aruncare în forță și înscrie fără probleme.

Minutul 8: CSM - Buducnost 8-4! Cristina Neagu se înalță din opt metri și aruncă în forță, reușind să înscrie primul său gol din meci.

Minutul 5: CSM - Buducnost 6-3! Ostergaard reușește al doilea gol consecutiv, iar avantajul tigroaicelor se mărește.

Minutul 2: CSM - Buducnost 3-1! Marsenic reușește să înscrie primul gol al adversarelor, dar Ingstad dă replica rapid.

Minutul 1: CSM - Buducnost 2-0! Dindiligan înscrie pe contraatac și dublează avantajul!

A început meciul!

CSM București - Buducnost, meci din etapa a noua din grupele EHF Champions League, se joacă de la ora 17:00 în Sala Polivalentă din Capitală.

Campioana României stă mai bine în clasamentul grupei A (locul 4), iar Cristina Neagu și compania vizează chiar primele două poziții, cele care duc direct în sferturile de finală.

Rapid a pierdut sâmbătă la ultima fază meciul cu Krim Ljubljana

Muntenegrencele se află în schimb pe 7, dar cu șanse la pozițiile 3-6 de play-off.

Sâmbătă, vicecampioana Rapid, cealaltă echipă din România, a pierdut incredibil la ultima fază, 24-25 cu Krim Ljubljana în Grupa B.

Campioanele mondiale pleacă din Liga Florilor

Handbalistele Laura Glauser (CSM Bucureşti) şi Orlane Kanor (Rapid Bucureşti) sunt noile jucătoare ale formaţiei ungare FTC Budapesta, cu care au semnat recent contracte valabile din stagiunea viitoare.

Ele au câştigat în luna decembrie titlul mondial cu naţionala Franţei, la fel ca Grace Zaadi (CSM București), care va evolua din vara lui 2024, timp de două sezoane, la Krim Ljubljana.