Data publicarii: Duminica 21 Februarie 2010, 18:54
Data actualizarii: Duminica 21 Februarie 2010, 21:56

Oltchim a reusit o victorie uriasa in faza a doua a grupelor Ligii Campionilor, 27-26 contra detinatoarei trofeului, Viborg.

In pofida incurajarilor venite din partea a peste 3.000 de fani din tribune, Oltchim a inceput cu cinci atacuri ratate, in timp ce Viborg a inscris de doua ori. Maier a redus de la 7 metri, 1-2 (min. 5), iar Vizitiu a adus egalarea un minut mai tarziu, 2-2, Oltchim preluand conducerea la atacul urmator, dupa o bolta a extremei Iulia Puscasu.

Dupa 13 minute, echipa lui Radu Voina conducea cu 7-4, interventiile portarului Paula Ungureanu aducand incredere Oltchimului. Capitanul nationalei Romaniei, Cristina Varzaru a marcat primul gol pentru Viborg in minutul 15 (7-5), dar Oltchim a ripostat rapid, 9-6, in doar un minut. A urmat o cadere in jocul gazdelor, 9-9 (min. 19) si 12-12 (min. 27), pentru ca la pauza tabela sa arate cel mai mare avantaj de pana atunci pentru campioana Romaniei, 16-12. In ultimele trei minute, Oltchim a marcat patru goluri, in timp ce danezele nu au gasit poarta Paulei Ungureanu (16 interventii in total).

Danezele nu au avut antidot pentru jocul excelent al Cristinei Neagu nici in partea a doua, 18-14 (min. 35), devenind nervoase odata cu trecerea timpului, din cauza propriei neputinte. Ionela Stanca a reusit o "dubla" consecutiva, 20-15 (min. 37), iar dupa doua minute Cristina Varzaru a vazut direct cartonasul rosu, dupa un fault din spate la un contraatac al Ramonei Maier. Varzaru a parasit terenul in huiduielile publicului, iar din acel moment, Oltchim nu a mai putut fi intoarsa din drumul spre victoria impotriva detinatoarei Ligii Campionilor, chiar daca au fost mari emotii pe final (27-26).

Marcatoare: Oltchim - Neagu 8 goluri, Maier 5, Stanca 4, Vizitiu 3, Fiera 2, Bese 1, Nechita 1, Manea 1, Lecusanu 1, Puscasu 1; Viborg HK - Popovici 8 goluri, Lunde-Borgersen 4, Mikkelsen 4, Varzaru 3, Althaus 2, Acimovici 2, Skov 1, Kovacsicz 1, Smidt 1.
In primele doua partide din grupa a II-a, campioana Romaniei a invins in deplasare Hypo Viena, scor 31-26 (18-13), si pe Dinamo Volgograd, pe teren propriu, cu 30-24 (16-9).
Sambata, pe teren propriu, Dinamo Volgograd a invins Hypo Viena, scor 27-21. Dupa trei etape jucate in grupa a II-a, clasamentul este urmatorul: Oltchim 6 puncte, Viborg HK 4 puncte, Dinamo Volgograd 2 puncte si Hypo Viena, 0 puncte.

In urmatoarea etapa din grupa, in 6 martie, Oltchim va juca in deplasare, cu Dinamo Volgograd, iar Hypo Viena, pe teren propriu, cu Viborg HK. Primele doua clasate in fiecare din cele doua grupe principale se vor califica in semifinalele Ligii Campionilor. Obiectivul acestui sezon european pentru Oltchim este jucarea finalei competitiei, in care anul trecut s-a oprit in penultimul act.
Oltchim a ramas singura echipa de handbal feminin care reprezinta Romania in cupele europene in acest sezon.