Cristina Neagu a redevenit cea mai buna marcatoare din Liga Campionilor! Balonul de Aur in 2010, din nou in lupta pentru trofeu

Cristina Neagu Buducnost Liga Campionilor Viborg Handbal
Data publicarii: Luni 06 Aprilie 2015, 15:37
Data actualizarii: Luni 06 Aprilie 2015, 15:45

Cristina Neagu, a trecut pe primul loc in clasamentul golgheterilor Ligii Campionilor, cu 88 de goluri marcate, dupa victoria echipei sale, Buducnost Podgorica, in deplasare, cu Viborg, in turul sferturilor competitiei.

Buducnost Podgorica a invins formatia daneza Viborg HK, scor 28-22 (13-11). Cristina Neagu a marcat sase goluri si a bifat si sase pase decisive, acumuland 88 de reusite in actuala stagiune a Ligii Campionilor, cu care trece pe primul loc in clasamentul golgheterilor competitiei.

Muntenegrencele sunt favorite la cucerirea trofeului, iar in campionatul intern conduc competitia fara drept de apel. Duminica, printre cele mai bune marcatoare s-a mai numarat si Katerina Bulatovic, cu opt reusite. Tot cu opt goluri a incheiat si Rikke Skov, vedeta danezelor.

In ultimele 12 minute ale partidei din Danemarca, Buducnost si-a impus jocul si a marcat opt goluri, primind unul singur. Astfel, echipa Cristinei Neagu are prima sansa la calificarea in semifinale.

In topul celor mai bune marcatoare ale competitiei, Neagu le devanseaza pe Karolina Kudlacz (HC Leipzig - 84 de goluri), Anna Kochetova (Dinamo Sinara - 83 de goluri) si Andrea Penezic (Vardar Skopje - 81 de goluri).

Sursa: Mediafax