"A strălucit!" IHF remarcă o singură jucătoare tricoloră după România - Germania 22-24 la Campionatul Mondial de handbal

Romania - Germania Daciana Hosu Handbal
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Joi 07 Decembrie 2023, 20:58
Data actualizarii: Joi 07 Decembrie 2023, 21:06

Naționala feminină a ratat șansa de a pătrunde în sferturile CM de handbal feminin și, implicit, calificarea la un turneu preolimpic.

Joi seara, la Herning, într-un meci din prima etapă a Grupei Principale III de la Campionatul Mondial de handbal feminin, România a fost învinsă de Germania, scor 22-24, după ce la pauză tricolorele aveau un avans bun: trei goluri! 12-9, scorul înregistrat după primele 30 de minute, nu a putut fi susținut cu un joc complex în actul secund.

Cu Neagu în teren din minutul 18, România nu a mai găsit soluții în atac și, în debutul reprizei a doua, extremele au ratat pe bandă rulantă.

Unica jucătoare care le-a menținut vii speranțele tricolorelor a fost portarul Daciana Hosu, care din sezonul viitor va evolua la CSM București.

IHF: "Daciana Hosu a strălucit!"

Site-ul Federației Internaționale de Handbal a vorbit în termeni laudativi despre Hosu, imediat după meciul de joi seara, în care și defensiva a clacat aproape la fiecare fază în partea a doua a meciului.

"Când Neagu a intrat în teren în minutul 18, România a fost inspirată de cea mai bună jucătoare a sa, care a marcat de două ori în prima repriză, în timp ce Daciana Hosu a strălucit în poartă, cu un procentaj de 45 % la capitolul intervenții salvatoare. Germania a ratat și două aruncări de la 7 metri", a scris site-ul IHF.

În primul meci al zilei din grupa III, Serbia – Polonia 21-22, iar ultima dispută de joi va fi între liderul Danemarca şi Japonia.

România, care rămâme cu 2 puncte în grupa III, va mai juca două partide, sâmbătă, cu Japonia (ora 16.40), şi în 11 decembrie, cu Polonia (19.00).

Tricolorele s-au calificat în grupele principale ale CM după ce s-au clasat pe locul 2 în grupa preliminară E, în urma rezultatelor: 44-19 cu Chile, 37-28 cu Serbia şi 23-39 cu Danemarca.

Primele două clasate în grupele principale se vor califica în sferturile de finală, cu meciuri programate în 12-13 decembrie, urmate de semifinalele din 15 decembrie şi finalele pentru medalii, în 17 decembrie.

Obiectivul naţionalei antrenate de Florentin Pera a fost o clasare în primele opt locuri, performanţă care i-ar fi permis să participe apoi la turneele preolimpice din luna aprilie 2024.