Reacția presei din Germania, după ce România s-a prăbușit în meciul decisiv de la Campionatul Mondial

Germania Handbal Romania Handbal România - Germania 22-24, la CM de handbal feminin / Foto: handball.net
Data publicarii: Joi 07 Decembrie 2023, 20:59
Data actualizarii: Joi 07 Decembrie 2023, 21:01
România a pierdut meciul cu Germania, disputat la Herning, în grupa principală 3 de la Campionatul Mondial de handbal feminin, scor 22-24.
Pentru a păstra șanse reale la calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial, România avea nevoie de o victorie contra Germaniei, iar tricolorele au început excelent, elevele lui Florentin Pera având un avantaj de trei goluri la pauză, 12-9.

În actul secund, România s-a prăbușit, iar Germania a profitat și s-a impus cu 24-22, devenind astfel favorită la calificarea în sferturi alături de Danemarca.

Publicația germană Bild crede că un rol decisiv l-a avut portarul Germaniei, Katharina Filter, dar și spiritul de luptă arătat de jucătoarele lui Markus Gaugisch.

"Germania a trecut un adevărat test de caracter și a obținut a patra victorie, 24-22 contra României. Ușile către sferturile de finală se deschid larg, a fost o victorie deosebit de importantă, însă România a avut un start mai bun.

Româncele au găsit soluții bune pe jocul pozițional, Daciana Hosu a avut o mulțime de parade, astfel că România a avut un avantaj de trei goluri la pauză. În repriza secundă, meciul a fost decis de MVP-ul Katharina Filter, care a avut un procentat de aproape 50% în poartă, iar deficitul s-a topit.

Cu spirit de luptă și mult caracter, Germania a preluat controlul într-un meci fizic și a început să se distanțeze. Echipa lui Florentin Pera nu a avut mult timp soluții în ofensivă, însă pe final s-a apropiat din nou din cauza lipsei de concentrare a Germaniei. Până la urmă, o victorie meritată, iar Germania va continua cu un meci împotriva Serbiei, în timp ce România va înfrunta Japonia", a scris Bild.