"Îmi scot pălăria în fața lor". Concluziile lui Bernd Storck după al doilea meci pe banca lui Sepsi OSK

Sepsi OSK Bernd Storck Cupa Romaniei Cupa Romaniei Bernd Storck, antrenor Sepsi OSK/sursa foto: SportPictures
Data publicarii: Joi 07 Decembrie 2023, 20:47
Data actualizarii: Joi 07 Decembrie 2023, 20:58

Corvinul Hunedoara şi FC Hermannstadt s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României, după ce au obţinut victorii în ultima etapă din Grupa A.

FC Hermannstadt a obţinut o victorie in extremis cu Chindia, la Târgovişte, 1-0, prin golul marcat de Cristian Bărbuţ (90+6).

Fără șanse de calificare, Sepsi OSK a remizat în deplasare cu Petrolul Ploieşti, scor 2-2, iar prahovenii au ratat calificarea în sferturi din cauza golaverajului.

Bernd Storck, mulțumit după remiza cu Petrolul Ploiești

Noul antrenor de la Sepsi OSK s-a aflat la al doilea meci pe banca tehnică, după cel din campionat, cu Dinamo, și a făcut o scurtă analiză a evoluției echipei.

"A fost foarte important să văd toți jucătorii, am avut o echipă aproape complet nouă față de meciul trecut și sunt foarte mulțumit de cum am jucat. Am avut un meci bun, am văzut jucătorii tineri și mi-am făcut o imagine de ansamblu despre toată echipa. Sunt foarte mulțumit.

Le-am spus jucătorilor că toți o să aibă ocazia să demonstreze, atât la antrenamente, cât și în meci. A fost un test foarte bun împotriva unui adversar bun. Vreau să mă gândesc la viitor și să facem treabă bună în meciurile următoare.

Avem o echipă bună, cu caracter și pregătită din punct de vedere mental. Îmi scot pălăria în fața lor. Am lăsat câțiva jucători acasă pentru a se pregăti de campionat, luăm pas cu pas și vedem ce va fi", a declarat Bernd Storck la flash-interviu.