Fotbalistul care l-a impresionat pe Pep Guardiola: „E fantastic, l-am văzut încă din prima zi”

Manchester City Champions League Pep Guardiola Rico Lewis Grupe
Data publicarii: Vineri 04 Noiembrie 2022, 18:15
Data actualizarii: Vineri 04 Noiembrie 2022, 18:14
Manchester City a învins-o pe Sevilla cu 3-1 în ultimul meci din grupele Champions League.

Manchester City nu a avut nicio emoție cu Sevilla, după ce a reușit să întoarcă scorul în fața a peste 50.000 de fani, conform informațiilor oferite de FlashScore, pe Etihad.

Rico Lewis, un puști de doar 17 ani, a bifat 85 de minute în tricoul „cetățenilor” în meciul cu Sevilla și a reușit să înscrie un gol formidabil, fapt care l-a impresionat până și pe Guardiola.

• Britanicul a mai evoluat 33 de minute în City - FC Copenhaga (5-0), tot în UCL

Ce a transmis Pep Guardiola

Pep Guardiola a vorbit după meci despre prestația fotbalistului născut chiar la Manchester, evidențiind faptul că este deosebit de inteligent și a pus ochii pe el încă de la începutul verii.

„Ce gol! E un jucător fantastic, foarte inteligent. Înțelege totul. A înscris un gol fantastic și a jucat foarte bine. Noi nu-i facem cadouri, pentru că este un fan al lui Manchester City sau provine din academie.

L-am văzut încă din prima zi de presezon. Tipul ăsta are ceva special”, a specficiat Pep Guardiola pentru BT Sport, potrivit publicației GOAL.

Manchester City, în acest sezon

După 12 etape în Premier League, „cetățenii” se află pe locul secund cu 29 de puncte, în spatele liderului Arsenal (31p). Trupa de pe Etihad a înregistrat nouă victorii, două rezultate de egalitate și o singură înfrângere.

Manchester City are cel mai bun atacant de până acum. Formația dirijată de Pep Guardiola a înscris 37 de goluri. A doua cea mai bună ofensivă este a „tunarilor”, care au marcat 30 de goluri în 12 meciuri.