A plecat la toaletă în timpul meciului și nu s-a mai întors. Explicația lui Xavi pentru gestul lui Lamine Yamal

fc barcelona Champions League FC Porto Lamine Yamal xavi Grupe
Data publicarii: Joi 05 Octombrie 2023, 08:06
Data actualizarii: Joi 05 Octombrie 2023, 08:20

FC Barcelona s-a impus cu scorul de 1-0 în meciul din deplasare cu FC Porto, din etapa a doua a grupelor Champions League.

Singurul gol al partidei a fost înscris de Ferran Torres, cel care a intrat pe teren cu zece minunte înainte de reușită, după accidentarea lui Robert Lewandowski.

Pe lângă schimbarea atacantului polonez, meciul a mai fost marcat de eliminarea lui Gavi, dar și de o situație care l-a avut protagonist pe tânărul Lamine Yamal.

S-a dus la toaletă și nu s-a mai întors

În minutul 71, moment în care se analiza video un presupus penalty al lui Joao Cancelo, jucătorul de 16 ani a ieșit de pe teren și a mers la toaletă, din cauza unei probleme medicale, însă nu s-a mai întors, fiind înlocuit cu Marcos Alonso, în minutul 80.

La finalul partidei, Xavi a lămurit misterul, explicând că Lamine Yamal nu s-a simțit bine, motiv pentru care a fost nevoit să-l schimbe.

"Nu a fost ok, e bolnav, mi-a spus de ceva timp. M-am folosit de acea pauză pentru a-i spune să meargă repede la toaletă, iar, într-un final, mi-au spus că nu mai poate reveni", a declarat tehnicianul catalan.

În urma rezultatelor din etapa a doua a grupelor, FC Barcelona este lider (6 puncte), urmată de FC Porto (3 puncte), Shaktior (3 puncte) și Antwerp (0 puncte).